Wyrok TSUE w sprawach frankowiczów – kiedy?

5 min read

Frankowicze to od jakiegoś czasu bardzo popularny temat. O co tak naprawdę chodziło w kredytach frankowych i dlaczego osoby, które zdecydowały się na wzięcie takiego kredytu ponoszą teraz konsekwencje tej decyzji? W celu zrozumienia problemu kredytów frankowych należy cofnąć się do lat 90 XX. wieku i lat późniejszych. Wtedy to banki udzielały korzystnych kredytów walutowych w szwajcarskiej walucie. Kurs franka w 2008 wynosił niecałe 2 zł. Z tego też powodu wielu kredytobiorców decydowało się na kredyt w obcej walucie aby sfinansować wymarzoną nieruchomość.

kredyt-frankowy-kancelariaRata kredytu indeksowanego we frankach była o kilkaset złotych niższa niż zobowiązania udzielanego w złotówkach. Jednakże problem powstał kiedy nałożyło się na siebie kilka czynników:

  • złoty zaczął się umacniać
  • wzrósł kurs franka szwajcarskiego. Ostatecznie o złej sytuacji przesądził tak zwany czarny czwartek, czyli 15 stycznia 2015 roku. W tym dniu ze względu na decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego frank szwajcarski znacznie umocnił się względem innych walut. Spowodowało to panikę na światowych rynkach finansowych.

Ze względu na te czynniki kredytobiorcy mimo regularnej spłaty rat w przeciągu kilku lat musieli zmierzyć się ze wzrostem o kilkadziesiąt procent.

Na przestrzeni kilku lat, w przypadku większości takich kredytów, mimo regularnego spłacania rat zobowiązania kredytobiorców wzrosły o kilkadziesiąt procent. Wzrosła także wysokość rat. To oczywiście skłoniło ich do szukania pomocy prawnej aby znaleźć wyjście z tej sytuacji. GRYF – kancelaria frankowa zajmująca się kredytami frankowymi z Warszawy zaczęły oferować profesjonalne wsparcie w walce z bankami.

Jakie praktyki stosowały banki aby zachęcić kredytobiorców do zaciągania kredytów we frankach?

Mimo iż wiele osób nie rozumie dlaczego instytucje prawne a także państwo uważa, że pomoc frankowiczom jest potrzebna należy zwrócić uwagę na nieuczciwe praktyki banków. Podczas szukania ofert kredytowych często różnego rodzaju pośrednicy przestawiali kredyt frankowych jako najlepszą opcje. Klienci nie byli też zaznajomieni z możliwym ryzykiem przez pracowników banków. Problemy wiązały się także z:

  • Wyrok TSUE w sprawach frankowiczów - kiedy?niekorzystnymi umowami – tak jak zostało to już wspomniane umowa kredytowa powinna być skonstruowana w sposób czytelny oraz zrozumiały dla kredytobiorcy. Wszelkie warunki takie jak: wysokość rat, odsetki i związane z nimi oprocentowanie, kwoty prowizji powinny być jasno określone, tak aby klient nie miał co do nich żadnych wątpliwości. Jednak tak naprawdę w umowach stosowane były klauzule abuzywne – czyli niedozwolone, a podpisujący umowy często nie rozumieli na co się zgadzają wierząc w zapewnienia pracowników, że kredyt walutowy nie niesie ze sobą prawie żadnego ryzyka.
  • niekorzystne przeliczanie franków na złotówkę. Mowa tu o niekorzystnym kursie, innymi słowy nierynkowym jaki wykorzystywały banki do przeliczeń. Banki nie korzystały z kursów które publikowane były przez Narodowy Bank Polski. Stosowały one natomiast kursy, których sposób wyliczenia był znany tylko im. Ponadto występowała bardzo duża zmienność – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.
  • problemy z naliczaniem odsetek – mimo iż kredytobiorcy spodziewali się, że część odsetkowa będzie liczona od kwoty kredytu, którą otrzymali banki stosowały inną zasadę. Naliczały one bowiem odsetki od zobowiązania, przeliczonego we frankach szwajcarskich.

Stanowisko Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Ze względu na ogromny problem, który powstał w związku z kredytami frankowymi wielu ludzi straciło ogromne pieniądze. Zaczęli oni szukać prawników od kredytów frankowych. Ponad połowa frankowiczów zdecydowała się wystąpił na drogę sądową by dochodzić swoich racji. Bardzo ważne jest aby skonsultować swój przypadek indywidualnie ze specjalistą. Warto bowiem wiedzieć, że wiele spraw sądowych w sprawie kredytów frankowych kończy się pozytywnym wyrokiem dla kredytobiorcy. Dlatego warto zapoznać się z ofertą GRYF – kancelaria frankowa pomagającej frankowiczom.

Zobacz koniecznie:

Stanowisko w tej sprawie zajęła też Unia Europejska. Na jej wokandzie już kilkukrotnie była poruszana sprawa frankowiczów. 10 czerwca 2021 roku został wydany ważny wyrok, który wzmocnił ochronę kredytobiorców. Orzeczenie TSUE jasno przeciwstawia się stosowaniu nieuczciwych praktyk w umowach. Dotyczy ono sytuacji kiedy konsument, zawierający umowę kredytu, który denominowany był w walucie obcej nie posiadając tym samym wiedzy o stosowaniu nieuczciwych praktyk. Wyrok jasno mówi, iż w tych okolicznościach nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia, który odnosiłby się do zwrotu kwot.

Ponadto 29 kwietnia 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nie pozwolił na tzw. “uzdrowienie”nieuczciwego warunku, który zapisany był w umowie poprzez aneks. Wyrok ten jest bardzo ważny w przypadku uchwał Sądu Najwyższego w sprawach frankowiczów, które są jeszcze przed nami.

Warto więc znaleźć kancelarię prawną specjalizującą się w kredytach we frankach ze Szczecina https://pomocprzykredycie.pl/. Obserwując obecne orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz wyroki wydawane przez polskie sądy z pomocą dobrego radcy prawnego możemy liczyć na pociągnięcie do odpowiedzialności banków stosujących nieuczciwe praktyki.

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

You May Also Like

More From Author