Usługi geologiczne i geotechniczne – kompendium informacji – stawiając dom z pewnością mamy wiele na głowie. Właśnie kupiliśmy działkę i jesteśmy na etapie dogadywania się z firmą budowlaną, ale też architektami i wszystkimi osobami, które są zamieszane w cały proces powstawania miejsca, w którym już za kilka miesięcy przyjdzie nam zamieszkać.
Przy tym wszystkim często zapominamy jednak o tym, co wydaje się najważniejsze – sprawdzeniu, czy kupiona przez nas działka jest w odpowiednim stanie do postawienia na niej budynku czy też poszczególnych jego elementów (zwłaszcza tych, które znajdą się w samym gruncie, a zatem pod ziemią). W tym wszystkim mogą nam pomóc usługi geologiczne i geotechniczne – co musimy o nich wiedzieć? Wszystko, co istotne przedstawimy w tym artykule.
Usługi geologiczne i geotechniczne – kiedy i po co sięgnąć po nie?
Po usługi geologiczne i geotechniczne sięgnąć powinien każdy, kto wszedł w posiadanie działki i nie ma pewności co do stanu gruntu znajdującego się na niej, w tym przede wszystkim do poziomu wód gruntowych . Geotechnik, za pośrednictwem dokonywania badań odwiertowych, jest w stanie powiedzieć nam o nich wszystko. Dlaczego może być to istotne? Otóż jeśli poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki, może to znacznie utrudniać budowę domu, czyniąc ją znacznie bardziej kosztowną, a czasem i wręcz niemożliwą. Wykonanie badań geotechnicznych pozwoli odpowiednio się przygotować, a tym samym oszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów. Wyjaśniając więc, zbyt wysoki poziom wód gruntownych rzadko kiedy uniemożliwia budowę budynku mieszkalnego – wymaga jednak podjęcia odpowiednich akcji mających na celu jego zmniejszenie, ale i zapobiegnięcie wzrastaniu w dalekiej przyszłości.
Co potrafi geotechnik? – w skrócie
Osoba, która świadczy usługi geologiczne i geotechniczne musi posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe (co jest dość oczywiste, biorąc pod uwagę to, czego dotyczy jej praca i jak odpowiedzialne obowiązki się jej zleca). Jeżeli chodzi o zakres jego możliwości, ten potrafi wydawać dokumenty potwierdzające rzeczy ściśle związane ze stanem wód gruntowych w działce, ale i ogólnym stanem uziemienia. Sam w sobie potrafi też wydawać wszelkiego rodzaju wskazówki dotyczące tego, co należy zrobić, by piwniczanie budynku było nie tylko bardziej efektywne i szybkie, ale i ekonomiczne. Może też określić zagrożenia dotyczące budynku oraz wyjść z rozwiązaniami mającymi na celu zapobieganie im. Efektem pracy tej osoby jest sporządzenie dokumentacji geotechnicznej, która powinna być dla nas kompendium informacji dotyczących stanu gruntowego naszej działki.
Co powinna zawierać dokumentacja geotechniczna?
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na usługi geologiczne czy geotechniczne, po ich przeprowadzeniu będziemy musieli pozyskać dokument nie tylko potwierdzający to, że prace zostały wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami, ale i zawierający wszelkie informacje na temat przeprowadzonych badań – im bardziej szczegółowe, tym lepiej dla nas. W dokumentacji tego typu powinno się znaleźć miejsce na:
- tekstowy opis warunków wodnych i glebowych – zasadniczą częścią solidnie wykonanej dokumentacji geotechnicznej jest opis wszystkich wykonanych w ramach usług geologicznych i geotechnicznych badań oraz płynące z nich wnioski oraz przemyślenia osoby, która się na tym zna;
- graficzne przedstawienie miejsc odwiertów, wraz ze stosownymi adnotacjami – to ma na celu uzmysłowienie nam, jak przedstawia się stan naszej działki pod kątem gleby w przystępny, bo wizualny sposób, zawierający adnotację do rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ale też przedstawienie miejsc, w których zostały dokonane odwierty (jeśli działka jest duża, jej stan może być różny w innych jej obszarach);
- dokładny plan całej działki, wraz z wizualizacjami – w ramach dokumentacji geotechnik powinien opracować plan naszej działki (wraz z rzutem), przedstawiający wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jej temat, ale też mający pomóc osobom znającym się na rzeczy w podejmowaniu późniejszych działań w tym zakresie;
- szczegółowe wnioski i zalecenia dotyczące dalszych działań, jeśli istnieje konieczność ich podjęcia; usługi geologiczne i geotechniczne mają za zadanie przygotować nas do budowy – to właśnie to ma też na celu dokumentacja powstała po ich przeprowadzeniu.
Podsumowanie
Decydując się na budowę domu i posiadając już działkę mającą posłużyć jako podstawa ku temu, warto, abyśmy skorzystali z usług geologicznych i geotechnicznych i choć te nie są czymś absolutnie wymaganym, są w stanie usprawnić cały proces budowy, a przede wszystkim wspomóc pracę ekipy budowlanej oraz architekta. Przydadzą się również w przypadku chęci posiadania podziemnych kondygnacji budynku (na przykład piwnicy, o dowolnym zastosowaniu) . Jeżeli nie jesteśmy pewni co do wód gruntowych (a w większości przypadków tak jest), nie kierujmy się tym, że “sąsiedzi mają piwnice” – sprawdzenie wszystkiego dokładnie pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, ale też odsunąć nas od pomysłów, które finalnie mogą się dla nas okazać zbyt kosztowne.