Hale namiotowe dla rolnictwa – nieustanny rozwój przedsiębiorstw, wzrost konkurencyjności powoduje, że niezbędne są nowe inwestycje. W tym również takie, które dotyczą powierzchni magazynowej. Bez tego trudno zapewnić ciągłość produkcji, szczególnie w sytuacji, kiedy następują przerwy w łańcuchu dostaw. Problemy takie dotyczą także produkcji rolnej, gdzie ciągle rośnie zapotrzebowanie na magazyny. Hale wykorzystywane są do przechowywania maszyn, narzędzi, nawozów i płodów rolnych, a także do hodowli zwierząt.
Jakie budynki wykorzystywane są na magazyny?
Do magazynowania wykorzystywana są różne budynki, o różnym charakterze konstrukcji i o zróżnicowanych gabarytach. Wiele z nich, z racji słabego stanu technicznego, jest zastępowanych nowocześniejszymi. Powstaje również wiele całkiem nowych budynków.
Najstarszym i najbardziej znanym typem jest hala murowana. Znamy takie budynki od czasów powojennych, kiedy to zniknęły stodoły budowane z belek i gliny. Hale murowane z cegły, pustaków ceramicznych czy bloczków gazobetonowych były powszechnie budowane przez wiele lat. Zaletą takich obiektów jest ich znakomita odporność na warunki atmosferyczne, ogniotrwałość i izolacyjność termiczna. Nie można zapomnieć także o trwałości. Budynki takie stoją nienaruszone często przez kilkadziesiąt lat. Stosuje się je we wszystkich rodzajach działalności.
Innym rozwiązaniem, które stosowane jest już od wielu lat, jest hala o konstrukcji stalowej, najczęściej obudowana płytą warstwową lub blachą trapezową. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest szybkość budowy hali, stosunkowo niski koszt, lekkość konstrukcji i wielorakość zastosowań. Mogą służyć jako magazyny, ale także jako hale produkcyjne, a nawet jako obiekty inwentarskie.
Kolejnym rozwiązaniem, coraz bardziej powszechnym, są hale namiotowe. To najszybszy sposób na budowę magazynu, powstać może w kilka dni. Charakteryzuje się lekkością konstrukcji, przez co budowa odbywa się sprawnie bez użycia ciężkiego sprzętu. Ogromną zaletą takiej hali jest to, że może stanąć w dowolnym miejscu, mieć dowolny rozmiar i kiedy już nie będzie potrzebna, w dowolnej chwili może zostać zdemontowana.
Hale wykorzystywane w rolnictwie
Przez wiele lat w rolnictwie wykorzystywano jedynie budynki murowane. Bardzo szybki rozwój branży zdecydowanie zwiększył zapotrzebowanie na budynki inwentarskie i magazynowe. Z tego powodu pojawiły się hale o konstrukcji stalowej, których budowa była tańsza i zdecydowanie szybsza od hal murowanych.
W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się hale namiotowe, które znajdują także zastosowanie w rolnictwie. Zarówno takie, które są stawiane na stałe, jak i takie, które są potrzebne na określony czas.
Jak rolnicy wykorzystują hale namiotowe?
Hale namiotowe można wykorzystywać na różne sposoby, ponieważ są budowane z coraz nowocześniejszych materiałów, są trwałe i mogą być również odporne na temperaturę zewnętrzną. Z tego powodu znajdują szereg zastosowań w rolnictwie, zarówno w dużych, średnich, jak i mniejszych gospodarstwach.
Najczęściej hale namiotowe znajdują zastosowanie jako budynki magazynowe. Można w nich przechowywać zboża, słomę, siano, warzywa i inne płody rolne. Wszystko to, co potrzebuje odpowiedniej temperatury i ochrony przed wilgocią. Przy specjalnym dostosowaniu hali, może ona być przekształcona w chłodnie, gdzie warzywa i owoce są przechowywane w odpowiedniej temperaturze, nawet przez wiele miesięcy.
Używane są także jako magazyny do przechowywania ziarna, paszy, nawozów i innych sypkich materiałów. Wszystko to musi zostać bardzo dobrze zabezpieczone i w każdej chwili jest łatwo dostępne. Trudno sobie wyobrazić straty spowodowane niewłaściwym zabezpieczeniem takich materiałów.
Namioty garażowe, jak i hale namiotowe mogą także służyć jako schronienie dla sprzętu rolniczego, traktorów, przyczep, kosiarek i maszyn rolniczych. Można schować cały cenny sprzęt i ochronić go przed wpływem czynników atmosferycznych.
Budynki tego typu mogą być docieplane na etapie montażu, a w razie niskich temperatur można je także dodatkowo ogrzewać. Z tego powodu nierzadko hale takie wykorzystywane są w produkcji rolniczej np. jako pieczarkarnie, przetwórnie owoców i warzyw, do produkcji soków. Często też jako sortownie warzyw, w szczególności ziemniaków i marchwi.
Coraz częściej tego typu hale znajdują również zastosowanie jako budynki inwentarskie. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i dostosowaniu budynku na potrzeby zwierząt, hala namiotowa z powodzeniem służy jako budynek do hodowli zwierząt. Bez kłopotów rolnicy zakładają w takich budynkach kurniki, hodowle gęsi lub kaczek, boksy dla większych zwierząt jak świnie czy krowy. Hala namiotowa może być także stajnią lub halą do jazdy konnej.
Jak widać, hala namiotowa znalazła szerokie zastosowanie w rolnictwie. Szczególnym tego powodem jest łatwość montażu, ale także możliwość szybkiego demontażu. Z tego powodu budynek taki może zostać postawiony tylko na jakiś określony czas.
Istnieje także możliwość wypożyczenia hali tylko na jakiś czas, co jeszcze bardziej podnosi konkurencyjność takiego rozwiązania.