Kto może prowadzić biuro rachunkowe

5 min read

Kto może prowadzić biuro rachunkowe – wielu księgowych marzy o tym, aby otworzyć własne biuro rachunkowe. Praca na etacie bardzo ich ogranicza, natomiast otwarcie własnej działalności daje ogromne możliwości rozwoju. Czy każdy księgowy może otworzyć własne biuro rachunkowe? Czy w ogóle trzeba być księgowym, aby móc prowadzić działalność tego rodzaju? Odpowiadamy.

Zawód: księgowy

Bardzo dużo osób sądzi, że aby otworzyć własne biuro księgowe, trzeba posiadać odpowiednie uprawienia. Jeszcze do niedawna rzeczywiście tak było. Zawód księgowego podlegał bowiem ścisłym regulacjom ustawowym. Dziś jednak jest to zawód deregulowany. Oznacza to, że księgowym może zostać każdy, kto tylko chce. Oczywiście, uczelnie prowadzą kierunki, na których studenci mogą nauczyć się rachunkowości. Niemniej jednak pracę w zawodzie księgowego możemy podjąć bez żadnego, specjalistycznego przygotowania. Bez wykształcenia możemy nawet zostać głównymi księgowymi czy dyrektorami finansowymi. Tymczasem teoria jedno, a praktyka drugie. Firmy w większości zatrudniają na stanowiska księgowe osoby z wykształceniem oraz doświadczeniem. Ci, którzy nie posiadają ani jednego, ani drugiego, mogą liczyć co najwyżej na staż. Niemniej jednak brak kompetencji zamyka przed nimi drogę do awansu.

Biuro rachunkowe – dla każdego?

Kto może prowadzić biuro rachunkowe
Kto może prowadzić biuro rachunkowe

Kwestia prowadzenia biura rachunkowego jest nierozerwalnie związana z deregulacją zawodu księgowego. Otóż niegdyś biuro rachunkowe mogły prowadzić tylko osoby, które posiadały odpowiednie certyfikaty. Dziś zaś każdy może otworzyć tego typu działalność gospodarczą. Co więcej, nie trzeb być nawet księgowym, aby prowadzić biuro rachunkowe. Jak je otworzyć? Wystarczy po prostu zarejestrować działalność gospodarczą. Wybieramy jej formę prawną, sposób opodatkowania, dokonujemy niezbędnych zgłoszeń i wszystko gotowe. Możemy prowadzić pełną księgowość lub uproszczoną już następnego dnia. Możemy również zatrudniać pracowników, a nawet na mocy udzielonych pełnomocnictw reprezentować klientów na przykład przed organami podatkowymi. Nie potrzebujemy do tego żadnych licencji, czy innych, szczegółowych uprawnień. Biuro rachunkowe mogą także prowadzić osoby, które nie mają absolutnie nic wspólnego z księgowością. Często wydaje się ono być dobrym pomysłem na biznes młodym przedsiębiorcom. Posiadają oni kapitał, chcą wspierać rozwijające się biznesy, jednak sami nie chcą zostać księgowymi. Co więcej, właściciele biur rachunkowych rzadko podejmują się prowadzenia ksiąg rachunkowych swoich klientów. Wyjątek stanowi sytuacja, w której właściciel biura prowadzi małą, jednoosobową działalność.

Jak to wygląda w praktyce?

Z prawnego punktu widzenia biuro rachunkowe może otworzyć każdy z nas. Tyle, że teoria sobie, a praktyka sobie. Dlaczego? Ponieważ trudno nam wyobrazić sobie osobę, która przejmuje na siebie odpowiedzialność za prowadzoną księgowość, nie mając przy tym w ogóle o niej pojęcia. Owszem, niektóre biura rachunkowe to duże korporacje, które funkcjonują w modelu managerskim. Wtedy też właściciel powierza prowadzenie zadań wyspecjalizowanemu w księgowości managerowi. Sam natomiast zajmuje się głównie rozwojem działalności. Niemniej jednak w większości przypadków biura rachunkowe prowadzą doświadczeni księgowi. Nawet, jeśli nie prowadzą oni ksiąg rachunkowych osobiście, to zawsze mogą doradzić swoim pracownikom i klientom. Są na bieżąco ze zmianami podatkowymi i wiedzą, o co tak naprawdę w nich chodzi. Dlatego też nie zakładajmy biura rachunkowego, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z księgowością. Wyjątkiem jest sytuacja, w której możemy zatrudnić dobrego, zaufanego księgowego. Niemniej jednak zwykle musimy się wtedy podzielić z nim zyskami z działalności.

Polecamy uwadze:

Biuro rachunkowe, a nie doradztwo podatkowe

Biura rachunkowe często mylą nam się z kancelariami doradztwa podatkowego. Tymczasem doradca podatkowy może być również księgowym, ale księgowy nie jest automatycznie doradcą podatkowym. Jeśli chcemy założyć biuro rachunkowe, które będzie świadczyć usługi z zakresu doradztwa podatkowego, musimy posiadać niezbędne uprawnienia. Jakie dokładnie? Otóż musimy zdać egzamin na doradcę podatkowego oraz uzyskać odpowiedni wpis na listę krajowych doradców podatkowych. Sam egzamin ma formę pisemną oraz ustną. Choć wydaje się nam on dosyć prosty, w rzeczywistości bardzo trudno go zaliczyć za pierwszym razem .Doradca podatkowy posiada niezbędnie uprawnienia, aby doradzać sowim klientom w kwestiach przepisów podatkowych. Księgowy czy nawet właściciel biura rachunkowego sam z siebie takich uprawnień nie posiada. Musimy bardzo uważać, ponieważ nie wolno nam udzielać porad podatkowych, jeśli nie mamy niezbędnych uprawnień. W praktyce księgowi bardzo często to robią, nie zdając sobie przy tym sprawy, że łamią prawo. Pamiętajmy, że aby prowadzić biuro rachunkowe, nie musimy posiadać żadnych uprawnień. Jeśli jednak mowa o kancelarii podatkowej, to takie uprawienia musimy mieć. Działając bez niezbędnych kwalifikacji zwyczajnie wchodzimy w konflikt z prawem. Klienci również powinien wiedzieć, że biuro świadczy usługi księgowe, a nie podatkowe.

You May Also Like

More From Author