Jak leczyć alkoholizm samemu?

5 min read

Jak leczyć alkoholizm samemu? Życie każdego z nas jest pełne wyzwań. Niektóre momenty są szczególnie trudne, a kiedy nie rozwiążemy problemów i nie poradzimy sobie z nimi mogą narastać. Czasem wydaje się, że nie ma wyjścia. Wiele osób ucieka od zmartwień w alkohol lub inne używki. Oczywiście nikogo nie trzeba przekonywać jak tragicznie może zakończyć się nawykowe picie alkoholu.

Szkodliwe uzależnienie – jak z nim walczyć?

Jak leczyć alkoholizm samemu?
Jak leczyć alkoholizm samemu?

Jeśli należysz do osób podatnych na uzależnienie, z pewnością szukasz pomocy. A może Twoi bliscy stąpają po śliskim gruncie i chcesz im pomóc? Tak czy inaczej, warto zacząć od tego, że nałogowe picie nie zawsze oznacza stoczenie się na samo dno. Zdarza się, że alkoholicy są dobrymi pracownikami i dobrze wywiązują się z niektórych obowiązków. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli jednak bliska osoba coraz częściej zagląda do kieliszka i jest to jej sposób na odprężenie, można się niepokoić i powiedzieć wprost o swoich odczuciach. Trzeba się przygotować na wyparcie. Alkoholik na początku najprawdopodobniej będzie bagatelizował problem lub nawet odwraca kota ogonem. Na ogół uzależniony zbyt późno trafia na terapię. Skutecznym w działaniu miejscem jest klinika leczenia alkoholizmu. To zespół profesjonalistów, którzy doskonale znają schematy działania osób uzależnionych. Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale występują pewne podobieństwa i analogie, dzięki którym lekarze i psycholodzy mogą wiele podpowiedzieć i pomóc odpowiednio się przygotować. Jest to istotne, ponieważ mnóstwo osób cierpi z powodu współuzależnienia, które objawia się kryciem partnera, poczuciem wstydu za jego zachowania itd.

Kliniki odwykowe – alkoholizm czy samodzielna praca?

Leczenie alkoholizmu wymaga przede wszystkim zaangażowania osoby chorej. Skuteczne efekty przynosi terapia, ale niektórym uzależnionym wystarcza osobista determinacja. Możliwe jest, że ktoś samodzielnie wyleczy się z alkoholizmu, ale musi doskonale zdawać sobie sprawę z tego, o co walczy. Leczenie uzależnień alkoholowych to prawdziwa praca nad sobą. Na początek należy określić, co popchnęło w nałóg. Może były to problemy finansowe lub odczuwanie pewnego rodzaju straty. Zawsze brak poczucia stabilności wywraca nasz świat do góry nogami. Odnalezienie powodu osobistego poczucia nieszczęścia i braku sprawia, że łatwiej rozpocząć proces przemiany świadomości. Wbrew temu, co powiedzą inni, koniecznie trzeba dotrzeć do własnego wewnętrznego świata i poświęcić sobie czas. Może się okazać rzecz jasna, że to, co odkryjemy będzie bolesne. Jest to jednak konieczny element pracy nad sobą. Leczenie uzależnień od alkoholu jest więc możliwe bez specjalistycznej kliniki. Należy jednak odnaleźć głęboką wewnętrzną motywację i zrozumieć, czym najlepiej wypełnić pojawiającą się pustkę. Bardzo pomocne są pasje i zainteresowania, które pochłaniają umysł i serce. To, co angażuje nas do działania jest zbawienne dla każdego uzależnienia.

Skuteczne leczenie i jego trwałe efekty

Alkoholizm – od symbolicznego kieliszka po poważne uzależnienieLeczenie uzależnień od alkoholu i narkotyków to proces, którego nie uda się przejść w kilka dni. Na ogół potrzeba wielu miesięcy, a nawet lat. Trzeba powiedzieć, że alkoholikiem jest się do końca życia. Oznacza to, że nawet po kilkudziesięciu latach abstynencji, możliwy jest powrót do nałogu. Jeśli alkoholik skusi się na jeden kieliszek, nałóg prawdopodobnie odezwie się ponownie. To wielka pułapka, która nie jest problemem tylko jednej osoby, ale na ogół całej rodziny, która cierpi. Właśnie dlatego odwyk alkoholowy to często najlepsze i jedyne rozwiązanie. Niektóre osoby po alkoholu wcale nie są agresywne, nie atakują. Łatwo wtedy o bagatelizowanie całej sytuacji lub usprawiedliwianie osoby uzależnionej. Tak czy inaczej, ich zachowanie zawsze pozostawia zażenowanie i wstyd, z którymi należy walczyć.

Skuteczne wspomaganie dla terapii alkoholowej – wszywka esperal Poznań https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/

Czasem osobie uzależnionej już na niczym nie zależy. To bardzo niebezpieczne, ponieważ trudno wtedy wykazać jej, że ma o co walczyć. Indywidualna terapia alkoholowa przynosi świetne efekty, ale alkoholik musi mieć stabilną determinację, a nie słomiany zapał. Musi widzieć ile traci i jak wyniszczający jest dla niego alkohol. Póki nie zdaje sobie sprawy jakie zgliszcza pozostawia jego nałóg nie ma szans na trwałą poprawę, a na krótkotrwałej zmianie nikomu nie zależy. Zamknięty ośrodek leczenia alkoholizmu to dla wielu osób rozwiązanie najbezpieczniejsze. Bowiem pacjenta nie można odwiedzać, nie ma możliwości, żeby w jakikolwiek sposób zdobył on alkohol.  W skrajnych przypadkach taki ośrodek leczenia alkoholizmu jest jedynym wyborem. Odwyk alkoholowy prywatnie to rozwiązanie dla osób, które chętnie zapłacą za to, aby ich ukochana osoba była zdrowa. Takich placówek jest sporo w naszym kraju, więc można z powodzeniem znaleźć taką, która będzie spełniała oczekiwania. Najistotniejsze jest to, aby uzależniona osoba zdawała sobie sprawę z tego, że potrzebuje zmiany. Dobre efekty przynosi postawienie ultimatum i zdecydowane działania. Osobie uzależnionej nie należy pomagać w zatajaniu picia. Priorytetem jest szczerość, która stanowi pierwszy, ale milowy krok do zmiany.

You May Also Like

More From Author