Jak działa czujka mikrofalowa? Nie da się ukryć, że czujka mikrofalowa to bardzo istotny element w przypadku wielu systemów bezpieczeństwa. W praktyce jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa to urządzenie, a także w jaki sposób powinniśmy je montować.
Czym dokładnie jest mikrofalowy czujnik ruchu? W jaki sposób działa mikrofalowa czujka ruchu? O jakich podstawowych zasadach montażu czujek musimy pamiętać? Jakie funkcje mogą posiadać czujniki mikrofalowe? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników do zapoznania się z poniższym artykułem.
Co to jest mikrofalowy czujnik ruchu?
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie mikrofalowego czujnika ruchu, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykrywanie ruchu nawet przez grube obiekty, jak chociażby przez drzwi czy też ściany. W zdecydowanej większości przypadków czujnik ten posiada tzw. potencjometr, który umożliwia ustawienie czułości w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Przeciętny czujnik mikrofalowy posiada odgórną, minimalną prędkość poruszania się danego obiekty. Wartości te podane są w centymetrach na sekundę. Poniżej tej prędkości nie jest możliwe jednoznaczne zinterpretowanie częstotliwości fali. W praktyce to tego typu ominięć dochodzi niezwykle rzadko, co warto mieć na uwadze.
W jaki sposób działa mikrofalowa czujka ruchu?
Skoro zdajemy sobie już sprawę z tego, czym jest przeciętny mikrofalowy czujnik ruchu, warto zastanowić się i dowiedzieć, w jaki sposób taka technologia funkcjonuje. Przede wszystkim czujnik mikrofalowy charakteryzuje się pracą aktywną- zupełnie inaczej, niż wygląda to w przypadku czujek ruchu PIR. Aby możliwe było prawidłowe działanie całości, wcześniej wspomniane urządzenie wykorzystuje fale elektromagnetyczne i mikrofale, aby móc skutecznie wykryć ewentualne obiekty, które są w ruchu. Czujniki mikrofalowe składają się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. Pierwszy element charakteryzuje się tym, że emituje fale elektromagnetyczne o wysokich częstotliwościach. Odbijają się one od sufitu, ściany i podłogi. Jeśli chodzi o odbiornik, to wyłapuje on odbitą falę i jednocześnie analizuje najważniejsze parametry wychodzącej i przychodzącej fali. Jak to działa w praktyce? Otóż obiekt, który porusza się względem źródła fali, powoduje, że sygnał pierwotny ulega zniekształceniu. Zmienia się zarówno częstotliwość, jak i długość fali, co jest bezpośrednio związane z efektem Dopplera, o czym mogliśmy dowiedzieć się na lekcji fizyki. Jeśli tego typu zmiany są zbyt duże, wówczas urządzenie interpretowane jest jako obcy obiekt, co prowadzi do tego, że załącza się alarm. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że czujnik mikrofalowy działa najskuteczniej w sytuacji, kiedy obiekt porusza się w jego stronę, ewentualnie od niego oddala.
Podstawowe zasady montażu czujek
Wbrew pozorom kwestia montażu czujników ruchu może okazać się dość problematyczna. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby uwzględnić kilka ciekawych właściwości tego urządzenia. Otóż mikrofale są w stanie wnikać w ścianę i bez większych problemów przenikają przez takie materiały, jak chociażby drewno, szkło, plastik czy cienkie ściany. Fale mikrofalowe odbijają się od metalowych przedmiotów. Na podstawie powyższych informacji możliwe jest wysnucie kilku podstawowych zasad montażu, które mogą mieć duże znaczenie praktyczne. Przede wszystkim czujniki mikrofalowe powinny być instalowane daleko od okien i drzwi, dzięki temu czujnik może również wyłapywać ruch odbywający się poza danym pomieszczeniem. Nie warto montować czujek w pomieszczeniach, które znajdują się niedaleko ulicy, ze względu na to, że samochody mogą zakłócać prawidłowe działanie. Unikajmy instalacji czujników w okolicy dużych przedmiotów lub powierzchni metalowych. Specjaliści zalecają także, aby stosować jedną czujkę mikrofalową na pomieszczenie. W przypadku większej liczby mogłoby dojść do zjawiska wzajemnych zakłóceń. Zaleca się, aby montować czujkę na wysokości 2,4 metra od podłoża. Nie zapominajmy o tym, że istnieją elementy, które mogą spowodować powstanie fałszywego alarmu. Doskonałym przykładem jest chociażby ruch zwierząt i owadów na powierzchni, wentylatory, zakłócenia radiowe, wibracje budowlane, woda, obiekty poruszające się w danym pomieszczeniu.
Polecam uwadze:
Jakie funkcje mogą posiadać czujniki mikrofalowe?
Czujniki mikrofalowe mogą niekiedy posiadać zaawansowane, dodatkowe funkcje. Świetnym przykładem jest czujnik mikrofal. Dzięki niemu alarm uruchomi się po odnotowaniu danej ilości naruszeń strefy detekcji. Często możliwe jest również wyłączenie tory mikrofalowego- jest to szczególnie istotne, kiedy przebywamy na terenie danego placu. Dość ciekawa jest możliwość antymaskingu. Dzięki niej zasłonięcie czujnika nie jest możliwe. Tak więc czujniki mikrofalowe są doskonałym rozwiązaniem, o ile odpowiednio przemyślimy ich użytkowanie. Nie bez znaczenia jest lokalizacja, która powinna być możliwie najkorzystniejsza.