Jak pakować się do przeprowadzki

5 min read

Jak pakować się do przeprowadzki – któż z nas nie przeżył chociaż jednej przeprowadzki? Niektórzy brali udział w tym przedsięwzięciu logistycznym już kilka razy i uczą się na swoich doświadczeniach, inni dopiero przygotowują się do przeprowadzki mieszkania, domu, biura, czy firmy. Od czego zacząć? Jak się do tego zabrać? Co zrobić najpierw? Czasem powstaje trudność w postaci braku wiedzy dotyczącej pakowania rzeczy, mebli i sprzętów. Poznajmy kilka żelaznych zasad pakowania się do przeprowadzki.

Przejrzyj i wyrzuć, lub oddaj to, co niepotrzebne

Porządki są fundamentem każdej przeprowadzki. Zamiast pakować i przewozić setki niepotrzebnych rzeczy, oraz od dawna nieużywanych sprzętów, wyrzućmy je, lub podarujmy im drugie życie. Ta zasada dotyczy zarówno przeprowadzek prywatnych mieszkań, jak i przeprowadzki firm. Jeśli nie chcemy wyrzucać, a rzeczy są jeszcze w dobrym stanie, warto wystawić ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym, lub sprzedażowym za symboliczną złotówkę i poszukać nabywcy. To podwójna korzyść – my pozbędziemy się niechcianego wyposażenia, a nabywca z pewnością wykorzysta zakup.

Każde ręce do pracy są cenne – podział obowiązków

Każde ręce się przydadzą. Dlatego w pakowanie warto zaangażować rodzinę, znajomych, lub pracowników w przypadku przeprowadzki biur. Cały widz polega na tym, żeby nie powstał chaos i zamieszanie. Aby tego uniknąć, rozdzielmy obowiązki. Przykładowo jedna osoba pakuje sprzęt elektroniczny, inna wyposażenie kuchni. Ważne jest, aby nie wchodzić sobie w drogę i zostawić przestrzeń do wykonywania pracy innym.

Kolejność pakowania

Kolejność pakowania to kluczowy element każdej przeprowadzki. Najpierw pakujemy przedmioty i wyposażenie, z których rzadko korzystamy. Skoro nie używaliśmy czegoś przez ostatnie pół roku, raczej w ciągu kilku następnych dni również nie będzie potrzeby po to sięgnąć. Czyli spakujmy najpierw książki, ubrania, których aktualnie nie używamy, oraz sprzęt kuchenny typu mikser, czy blender. W przypadku przeprowadzki firmy postępujemy analogicznie. Na pierwszy rzut idą segregatory z archiwum, wszystkie drukarki z wyjątkiem jednej aktualnie używanej, oraz sprzęt biurowy, bez którego będziemy mogli obyć się kilka dni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest to przeprowadzka ekspresowa, czyli pakujemy wszystko w ciągu jednego dnia i przewozimy. Wtedy ważne jest, tylko żeby w przypadku mieszkania, w pierwszej kolejności firma oferująca transport z wniesieniem, przewiozła łóżko, bo na czymś przecież trzeba spać pierwszej nocy po przeprowadzce.

W co pakować?

Pamiętajmy o wcześniejszym zaopatrzeniu się w kartony do przeprowadzki, oraz mnóstwo dużych wytrzymałych worków, w które zapakujemy rzeczy. Dobrym patentem jest wkładanie jednej rzeczy w drugą. Przykładowo jeśli posiadamy duże wiadra, miski, oraz pojemniki, włóżmy w nie mniejsze przedmioty. Woreczki strunowe również się przydadzą. W występujące w wielu rozmiarach woreczki z zamknięciem możemy spakować kosmetyki, towary sypkie takie jak kasze, sól, mąkę, oraz mokre, zapobiegając zabrudzeniu reszty rzeczy podczas nieumyślnego wydostania się produktu. Folia sterczowa i bąbelkowa pomogą zabezpieczyć sprzęt elektroniczny i meble przed uszkodzeniem, dlatego warto mieć ja w zanadrzu.

Jak pakować?

Jak pakować się do przeprowadzki
Jak pakować się do przeprowadzki

Niektórzy powiedzą: szybko. Absolutnie nie słuchajcie takich rad. Pakowanie powinno zostać gruntownie zaplanowane i przemyślane. Co prawda firma przeprowadzkowa obsługująca przeprowadzki międzynarodowe nie będzie czekać godzinami, aż spakujemy wyposażenie, ale mamy nieco czasu wcześniej, aby móc to dobrze zaplanować. Najlepiej jak najwięcej rzeczy pakować w kartony do przeprowadzki, przy czym każdy powinien być dokładnie opisany markerem pod względem jego zawartości. Przykład dobrego opisu to “pokój Tosi, ubrania letnie”, “kuchnia talerze”, lub “stanowisko Kasi, sprzęt biurowy”. Dokładny opis kartonów pozwoli na bezproblemowe rozpakowanie ich w nowym miejscu. Oto kilka szybkich tricków, które pomogą w pakowaniu:

  • delikatne rzeczy zabezpieczamy folią bąbelkową i układamy w kartonach z napisem “ostrożnie”, lub w innych pojemnikach
  • pakując rzeczy z szafy, nie zdejmujemy ubrań z wieszaków, tylko po kilka sztuk pakujemy do dużego worka, wykonując otwór na haczyk
  • kable zwijamy osobno i związujemy gumką recepturką
  • ubrania, zamiast składać, zwijamy w rulony (zajmą mniej miejsca)
  • przygotowujemy jedno pudło z najpotrzebniejszymi rzeczami, które będzie “pod ręką” (czajnik, kawa, herbata, przekąski, piżama, szczoteczka i pasta do zębów)

Czy z przeprowadzką poradzimy sobie sami?

Jeśli dysponujemy sporą ilością wolnego czasu, z pewnością sami poradzimy sobie z pakowaniem. Inaczej jest z przeprowadzką firm – w tym przypadku najprawdopodobniej będziemy potrzebowali pomocy fachowców, aby wyposażenie, sprzęt i umeblowanie nie uległy uszkodzeniu. Firmy oferujące przewóz mebli najczęściej za dodatkową opłatą mają w ofercie kompleksową obsługę przeprowadzki od pakowania, poprzez wyniesienie, przewóz i rozpakowanie w nowym miejscu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sobie poradzimy, lub brak nam wolnego czasu, warto skorzystać z tej propozycji.

You May Also Like

More From Author