Ubezpieczenie OC przewoźnika
26 lipca 2022

Ubezpieczenie OC przewoźnika

By hsn12

Ubezpieczenie OC przewoźnika jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Warto jednak zastanowić się nad zapewnieniem dodatkowej ochrony podczas służby. Ubezpieczenie to dotyczy nie tylko firm posiadających osobowość prawną, ale również firm nieposiadających osobowości prawnej. Warto wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie OC przewoźnika i dlaczego warto je wybrać. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, co obejmuje ubezpieczenie OC przewoźnika. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i rozwiania wątpliwości.

Co to jest Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika jest w skrócie OCP. Usługi transportowe świadczone przez przedsiębiorców są ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw. Czemu? Bo przewoźnik odpowiada za towar podczas jego transportu od odbiorcy do nadawcy. Towary są często wysyłane za granicę, a im dłuższy czas transportu, tym większe ryzyko uszkodzenia towaru na skutek zmian warunków atmosferycznych itp. Dlatego polisa OC przewoźnika jest bardzo ważna i warto ją mieć.

Co obejmuje ubezpieczenie OC przewoźnika?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika umożliwia firmom pociągnięcie do odpowiedzialności za uszkodzenie lub utratę towaru podczas transportu do miejsca przeznaczenia. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa ponosi odpowiedzialność finansową. Przewoźnicy powinni mieć świadomość, że korzystanie z ubezpieczenia jest ważnym zabezpieczeniem dla firm.

Odpowiedzialność przewoźnika określa ustawa Prawo przewozowe oraz Konwencja CMR. Jeżeli przewoźnik nie posiada OCP, może ponosić odpowiedzialność za różne nieprzewidziane okoliczności.

Jak przewoźnik może uniknąć uszkodzenia lub utraty ładunku?

Aby uniknąć uszkodzenia lub utraty ładunku, przewoźnik powinien zdawać sobie sprawę z kilku kwestii. W pierwszej kolejności ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony podczas transportu. Używaj nie tylko taśmociągów, ale w razie potrzeby zwracaj uwagę na odpowiednią temperaturę i wilgotność transportowanego towaru. Rozmawiamy głównie o lekach i jedzeniu. Ponadto kierowca powinien zwracać uwagę na stałe obciążenie podczas parkowania. Przewoźnik powinien również zapewnić przekazanie towaru osobie do tego uprawnionej. Przewoźnicy powinni również skupić się na drodze.

Jaki jest zasięg terytorialny ochrony UOKiK?

Ubezpieczenie OC przewoźnika

Ubezpieczenie OC przewoźnika

Zasięg geograficzny ochrony OCP może wielu zaskoczyć. Ubezpieczenie może obejmować przewoźnika podczas przesyłek krajowych i międzynarodowych. Jeżeli przewoźnik świadczy usługi tylko na terenie Polski, nie ma potrzeby decydować o ubezpieczeniu towaru wysyłanego za granicę. Gdy firmy transportowe działają w Polsce i za granicą, warto poszerzyć zasięg geograficzny OCP.

Ochrona rozszerzona za granicą jest dodatkowo płatna, więc ubezpieczenie OC przewoźnika jest w tym przypadku droższe. Warto wtedy wybrać pomiędzy dwoma zakresami ochrony. W takim przypadku towar jest zawsze gwarantowany, niezależnie od tego, w jakim kraju aktualnie przebywa przewoźnik. Rozwiązanie decyduje o użyteczności polisy ubezpieczeniowej. Warto o tym pamiętać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC przewoźnika?

Wiele osób ma trudności z wyborem ubezpieczenia OC przewoźnika. Główną przyczyną tych obrotów jest to, że na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie OC przewoźnika. Dlatego przed wyborem konkretnej wyceny należy zrozumieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC przewoźnika. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wyłączenie odpowiedzialności, czyli sytuację, w której ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Warto też sprawdzić, czy polityka zakłada, że ​​przewoźnicy mogą parkować tylko na strzeżonych parkingach. Ważne jest również sprawdzenie zasięgu terytorialnego, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, odpowiedzialność cywilna przewoźników drogowych może mieć zastosowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Wybierając OCP należy również sprawdzić kwotę ubezpieczenia, która jest maksymalną kwotą wypłaconą z tytułu roszczenia. Ostatnim i równie ważnym pytaniem jak poprzednio jest sprawdzenie, czy w umowie znajduje się klauzula mówiąca o tym, że podwykonawca może wysyłać. Warto spróbować, ponieważ czasami takie rozszerzenie może być przydatne.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC przewoźnika?

Ostateczna cena ubezpieczenia OC przewoźnika zależy od wielu czynników. Na koszt polisy OCP wpływa przede wszystkim suma ubezpieczenia. Wpływa na to również historia ubezpieczenia, czyli liczba szkód zgłoszonych według ubezpieczenia. Ponadto istotne są również dodatkowe klauzule ochronne.

Cena OCP to zazwyczaj kilkaset złotych rocznie. Im wyższa kwota gwarantowana, tym wyższa kwota, nawet tysiące złotych. Jeśli jednak chcesz sprawdzić, ile faktycznie kosztuje składka, powinieneś obliczyć ją dla konkretnego przewoźnika, którym jesteś zainteresowany.