OC dla firmy

5 min read

OC dla firmy https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/ : Wiele osób przed założeniem własnej firmy zastanawia się nad ubezpieczeniem działalności gospodarczej. Jest to pytanie, które pojawia się w sieci bardzo często. Czym jest OC dla firmy? Kiedy ubezpieczenie działalności gospodarczej jest obowiązkowe? Czy warto zdecydować się na OC dla firmy jednoosobowej? Kiedy OC dla firmy okaże się strzałem w dziesiątkę? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

OC dla firmy – co to jest?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest OC dla firmy. Otóż jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest niemalże gwarancją wsparcia w przypadku wyrządzenia krzywdy trzeciej osobie. Wielu osobom kojarzy się to z ubezpieczeniem obowiązkowym pojazdu, jednak w praktyce terminy te są zupełnie odrębne. Duża liczba firm zmuszonych jest do posiadania tego typu polisy, ze względu na liczne uregulowania prawne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zawody posiadają ubezpieczenie OC https://www.fullpolisa.pl/, jednakże jest ono bardzo przydatne w niektórych sytuacjach. Przedsiębiorca przykładowo jest chroniony w sytuacji, gdy pojazd klienta zostanie uszkodzony nieumyślnie, ze względu na nieprawidłowo uszkodzony sprzęt na myjni. Jest to oczywiście jedna z wielu sytuacji, którą należy mieć z tyłu głowy. Teoretycznie nie mieliśmy wpływu na tego typu uszkodzenia, jednakże to my odpowiadamy przed swoim klientem, w końcu jest to nasz sprzęt. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wyrządzone szkody nie muszą być powiązane tylko z charakterem materialnym, bowiem zaliczyć do nich można również uszkodzenie ciała w wyniku zaniedbania firmy.

Kiedy ubezpieczenie działalności gospodarczej jest obowiązkowe?

OC dla firmyOC dla firmy w niektórych przypadkach jest obowiązkowe, co zostało uregulowane w przepisach prawa. Dotyczy to niektórych zawodów, a głównym celem takowego ubezpieczenia jest ochrona nie tylko przedsiębiorców, ale również samych klientów. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla następujących zawodów: pośrednik w obrocie nieruchomości, notariusz, rewident, księgowy, doradca podatkowy, rzecznik patentowy, zarządca nieruchomości, organizator imprez masowych, przewoźnik morski, podmioty związane bezpośrednio z lądowym transportem. Warto wspomnieć o rzeczniku majątkowym, adwokacie, komorniku sądowym, syndyku, architekcie, inżynierze budownictwa. Obowiązkowym ubezpieczeniem OC dla firmy objęte są również podmioty wykonujące świadczenia zdrowotne, podmioty świadczące usługi ochroniarskie bądź detektywistyczne, podmioty bezpośrednio związane z transportem lotniczym, jak również opiekun dziecka. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że rolnik również musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Czy warto zdecydować się na OC dla firmy jednoosobowej?

Wiele osób zastanawia się czy posiadając firmę jednoosobową OC dla firmy jest godne uwagi. Otóż w większości takich przypadków co prawda ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak nie zmienia to faktu, że warto się nad nim poważnie zastanowić. Jest to sposób na zabezpieczenie własnej działalności, jeśli doszłoby do roszczeń osób trzecich, czyli np. klientów, konsumentów. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu przytoczyć, że niekiedy podpisanie umowy lub kontraktu wiąże się z obowiązkiem zakupienia opcjonalnego ubezpieczenia przedsiębiorcy. Partnerzy biznesowi mogą bowiem wymagać takowego zabezpieczenia w przypadku ryzykownych inwestycji. OC dla firm może również okazać się przydatny dla wykonawców wolnych zawodów, czego przykładem jest grafik. Co prawda przedsiębiorca nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem, to jednak przyjmuje zlecenia, w konsekwencji może spowodować wiele negatywnych konsekwencji. 

Kiedy OC dla firmy okaże się strzałem w dziesiątkę?

oc firmyWiemy już niemal wszystko na temat OC dla firmy . Warto jednak uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, kiedy takie rozwiązanie jest tak właściwie godne uwagi. Wielu początkujących zastanawia się czy otwierając nową działalność wykupować również ubezpieczenia. Jest to w zupełności naturalne- szukamy oszczędności na początku naszych inwestycji. Należy jednak pamiętać, że jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to właściwie każde przyjęte zlecenie wiąże się z pewnym ryzykiem. Niekiedy w zupełności wystarczające okażą się nieodpowiednie zabezpieczenie, awaria maszyny, błąd po naszej stronie- to wszystko może sprawić, że wyrządzimy szkody osoby trzeciej. Mowa nie tylko o sprawach materialnych, czyli przykładowo zniszczenie przedmiotu klienta, ale także o uszkodzenia ciała- złamanie ręki w wyniku poślizgnięcia. Dodatkowo przedsiębiorcy nie mają wpływu na późniejsze działanie produktu, urządzeń, floty. Właśnie z tego powodu powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenie OC dla firmy. Zabezpieczymy się w ten sposób przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/

You May Also Like

More From Author