Blacha na dach – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

5 min read

Blacha na dach – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Pokrycie dachu jest bardzo kosztowną pozycją w całym przewidzianym budżecie budowy domu. Na dach można zakupić bardzo efektowne pokrycia dachowe za rozsądną cenę. Do takich materiałów zalicza się blachę trapezową albo stalową, gonty bitumiczne oraz blachówki betonowe. Osoby budujące domy jednorodzinne najczęściej wybierają pokrycie dachowe z blachy. Jaka blacha będzie najlepsza do pokrycia dachu? Ile kosztuje pokrycie dachu blachą?

Delikatne pokrycia dachowe czyli jakie?

Delikatne pokrycia dachowe wyróżniają się na tle innych materiałów małą wagą. Jest to niewątpliwa zaleta, która pozwala na zmniejszenie kosztów budowy dachu. Blacha na dachu nie obciąża mocno więźby tym samym nie trzeba inwestować w masywną konstrukcję (jak to jest w przypadku pokrycia z dachówki ceramicznej). W ofertach sklepów budowlanych można znaleźć kilka rodzajów pokryć dachowych m.in. blachę trapezową i stalową, blachodachówkę raz gonty bitumiczne. Warto jednak pokrycie dachu dobierać do specyfiki połaci dachowych oraz indywidualnej stylistyki budynkuWybierając pokrycie dachowe z blachy można ograniczyć tym samym koszty budowy domu. Należy jednak pamiętać, iż blacha nie zapewnia idealnej izolacji akustycznej (np.: słuchać krople deszczu, które uderzają w dach). Decydując się na dach z blachy warto zainwestować w jego izolację. 

Jakie są korzyści z montażu blachy na dachu?

Dach z blachy trapezowej bądź blachodachówki posiada bardzo wiele zalet. Głównym atutem jest to, iż dach z tych materiałów nie obciąża nadmiernie więźby dachowej dzięki temu są niższe koszty jej wykonania. Kolejną zaletą tych materiałów jest ich bardzo prosty montaż na więźbie. Ostatnią już zaletą tego rozwiązania jest bogata gama kolorów i wzorów, która pozwala na dostosowanie tego materiału niemal do każdego budynku.

Jaką blachę na dach wybrać?

Blachodachówka

Pokrycie dachu blachodachówką  jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które można znaleźć nie tylko na nowoczesnych budynkach, lecz także tych bardziej tradycyjnych. Czym się kierować podczas wyboru blachodachówki na dach? Dobrze dobrana blachodachówka powinna podkreślać stylistykę budynku tym samym nadając całości ciekawych walorów wizualnych. Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych modeli, które bez problemu da się dopasować do dowolnego stylu budynku. Blachodachówka dzięki swojej wszechstronności oraz łatwości montażu stała się rozwiązaniem wręcz uniwersalnym. Za pomocą tego materiału można nie tylko świetnie zamaskować “defekty”, lecz również wyeksponować okno dachowe, które nabiera dodatkowych walorów wizualnych. Należy również dodać, iż dach wykonany z blachodachówki jest bardzo szczelny i trwały. Dlatego zawsze zaleca się, aby materiał pochodził z renomowanej firmy. Nawet najdroższa blachodachówka będzie mniejszym obciążeniem finansowym niż tradycyjna dachówka ceramiczna. 

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa jest równie popularnym materiałem do pokrycia dachu co blachodachówka. Montaż dachu z blachy trapezowej jest bardzo łatwy i nie sprawia żadnych nadmiernych problemów. Co przekłada się na cenę usługi montażowej. Tym samym można założyć, iż pokrycie dachu tym materiałem jest jednym z najtańszych dostępnych na rynku rozwiązań. Blacha trapezowa nie musi być nudna i nieestetyczna. W ofertach wielu producentów można znaleźć ciekawe modele tego materiału, które można bez problemu skomponować z innymi elementami dachu takimi jak m.in. okna dachowe czy obróbki dachowe. Na rynku można znaleźć blachę trapezową o kilku różnych wariantach grubości- im grubsza jest blacha trapezowa tym samym jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i dłużej wytrzyma na dachu. 

Jaki jest koszt pokrycia dachu blachą?

Blacha na dach - na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Blacha na dach – na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Wycena pokrycia dachu blachą czy blachodachówką musi być zawsze ustalona w sposób indywidualny z wykonawcą . Ceny pokrycia dachu mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego zawsze warto przeprowadzić rozeznanie wśród wykonawców i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dobrej jakości blachodachówka to koszt powyżej 30 zł/m². Trochę droższym rozwiązaniem są blachodachówki modułowe jest koszt od 40 zł/m². Najdroższa w zakupie jest blachodachówka z posypką mineralną, której cena za m² przekracza 65 zł. Jest to materiał, który posiada najlepsze opinie wśród inwestorów ponieważ jest to rozwiązanie do którego z łatwością można dostosować inne akcesoria dachowe. Cena blachy trapezowej zaczyna się już od 20 zł/m². Podczas zakupu  należy pamiętać, iż najtańszy materiał posiada zawsze najgorsze opinie użytkowników. Najtańsza blacha trapezowa jest tym samym najcieńsza co przełoży się na trwałość pokrycia dachowego. Dlatego zawsze warto inwestować tylko w dobrej jakości blachę, której cena zaczyna się od 30 zł/ m². Przy zakupie blachy warto pamiętać o tym, iż najdroższe blachy trapezowe pokryte są dodatkową warstwą ochronną. Dzięki temu wzrasta odporność blachy na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pokrycie dachu blachą trapezową bądź blachodachówką jest jednym z najtańszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.  

You May Also Like

More From Author