Poradnik na temat kostki brukowej – kostka brukowa jest materiałem cieszącym się niezwykle dużą popularnością. Wykorzystuje się go do wykańczania nawierzchni zlokalizowanych na zewnątrz. Sporo osób sięga po kostkę brukową przy realizowaniu alejek w ogrodzie, parkingów, ścieżek komunikacyjnych czy podjazdów do garażu. W chwili obecnej oferta kostki brukowej wśród renomowanych producentów jest naprawdę bardzo zróżnicowana.
Ceny za kostkę brukową są różne. Wszystko zależy od tego, po jaki materiał zdecydujemy się sięgnąć. Z racji tego, iż kostka brukowa to bardzo szeroka kategoria produktów, to początkujący inwestorzy mogą mieć spore problemy ze znalezieniem produktu, które będą do nich najlepiej dopasowane. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestaw porad i wskazówek, którymi należy kierować się podczas wybierania kostki brukowej. Oto najczęściej wybierane rodzaje kostki brukowej w Polsce.
Rodzaje kostki brukowej – najważniejsze informacje
Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek produktu w kategorii kostki brukowej, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo istotnych parametrach. Są to kwestie absolutnie podstawowe, o których w żadnym wypadku nie wolno zapominać. O co konkretnie chodzi? Mowa tutaj na przykład o specyfice produkcji, wykorzystanych materiałach, rozmiarze kostki, ale również o jej kształcie czy barwie. Wszystkie powyżej wymienione parametry bardzo mocno przesądzają o wartości estetycznej naszej kostki brukowej oraz o trwałości przyszłej nawierzchni.
Podział kostki brukowej – rodzaj zastosowanej produkcji
Jeden ze stosowanych podziałów kostki brukowej przez producentów to podział ze względu na rodzaj zastosowanej produkcji. W tej kategorii wyróżnia się dwa wykorzystywane typy materiałów. Są one następujące:
- kostka brukowa szlachetna – szlachetna kostka brukowa posiada bardzo wiele korzystnych walorów dekoracyjnych w porównaniu z kostką brukową przemysłową. Dzięki wybraniu tego rodzaju kostki brukowej mamy pewność, że otrzymamy kostkę brukową w zróżnicowanej gamie kolorystycznej, a jej kształty spełnią wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Podczas procesu produkcyjnego kostki brukowej szlachetnej wykorzystywana jest dodatkowa obróbka, która wpływa na znaczną zmianę zewnętrznego wyglądu produktu;
- kostka brukowa standardowa – zamienną nazwą dla kostki brukowej standardowej jest kostka brukowa przemysłowa. W zdecydowanej większości przypadków ten typ kostki brukowej wykorzystuje się przy budowaniu parkingów oraz chodników. Cechą charakterystyczną kostki brukowej standardowej jest jeden kolor (zazwyczaj szary). Oprócz tego, wyróżnikiem standardowej kostki brukowej jest prostota kształtów. Najczęściej kostka brukowa przemysłowa jest produkowana w kształcie prostokątów lub klepsydr.
Rodzaje kostki szlachetnej
Kostka szlachetna może przybierać bardzo różne formy. Poniżej przedstawiamy nieco więcej informacji na ich temat. Oto poszczególne rodzaje kostki szlachetnej wykorzystywane na szeroką skalę:
- kostka wyróżniająca się powierzchnią strukturalną – jest to imitacja kamienia naturalnego, który jest zdecydowanie droższy,
- kostka posiadająca postarzaną powierzchnię – jej wygląd przypomina produkty łupane. Podczas procesu produkcyjnego kostki z postarzaną powierzchnią dochodzi do procesu młoteczkowania. Wykorzystanie tej czynności powoduje, że materiał zyskuje zabytkowy charakter, przez co rewelacyjnie imituje zabytkowy bruk;
- kostka brukowa z powierzchnią płukaną – podczas jej obróbki wypłukiwana jest wierzchnia warstwa betonu. Na powierzchni kostki zostaje wówczas zabarwione wyłącznie kruszywo. Powierzchnia tego rodzaju kostek brukowych jest znacznie bardziej chropowata, z kolei powoduje, że staje się w pełni antypoślizgowa. Sporo producentów kostki brukowej z powierzchnią płukaną dodaje do nich małe drobinki grysu, które bardzo skutecznie potrafią wyglądem przypominać niezwykle drogi kamień naturalny;
- kostka brukowa z łupaną powierzchnią – wyglądem przypomina kamienie naturalne. W trakcie obróbki bardzo starannie obłupywanie są brzegi produktu. Mniej foremne, niepowtarzalne kształty, powodują, że kostka bardzo dobrze może naśladować wyglądem nawierzchnie wykonane z kamienia naturalnego;
- kostka brukowa ze szczotkowaną powierzchnią – powierzchnia tej kostki brukowej zgodnie z nazwą podczas procesu produkcyjnego jest poddawana szczotkowaniu. To z kolei powoduje, że dochodzi do stworzenia dodatkowych porów, a cała kostka brukowa zyskuje mnóstwo świetnie wyglądających walorów estetycznych.
Rozmiary kostek brukowych
Kostka, która dostępna jest w ofercie polskich producentów, może przybierać całą masę kształtów czy kolorów. Zdecydowanie najistotniejszym parametrem kostki jest oczywiście jej grubość. Przypominają o tym wszyscy branżowi fachowcy. To grubość w największym stopniu decyduje o tym, jaka będzie odporność kostki na ściskanie. Oto najczęściej stosowane rodzaje grubości kostki brukowej:
- grubość 4 centymetry – jest to dość lekka kostka brukowa. Można ją wykorzystywać do tworzenia ścieżek w ogrodzie czy chodników. Maksymalne obciążenie takiej kostki wynosi dwie tony;
- grubość 6 centymetrów – taka kostka brukowa może wytrzymywać obciążenie do maksymalnie 3,5 tony. Stosuje się ją na podjazdach oraz parkingach dla samochodów osobowych.