Fakty na temat srebrnej biżuterii

5 min read

Fakty na temat srebrnej biżuterii: srebro od zawsze było wartościowym metalem. Jego wartość doceniano jeszcze 4000 lat p.n.e. Nie można odmówić tego, że biżuteria srebrna posiada swój własny, niezwykle ważny element w historii, o którym trudno zapomnieć. Jest niezwykle istotnym pierwiastkiem, który udało się odkryć ludziom, ponieważ jest jednym z pięciu metali, który używamy od samego początku odkrycia aż po dzisiejszy dzień.

Popularność srebra nigdy nie zmalała i nie zapowiada się na to, aby jego użycie mogło poszybować w dół. Oprócz zastosowania w technice, medycynie, chemii i fizyce biżuteria srebrna posiada szczególnie dobrze ulokowaną pozycję w dzisiejszej modzie, która sprawia, że ten pierwiastek, zamiast tracić na wartości, z biegiem czasu jest coraz bardziej pożądany w społeczeństwie.

Zanim jednak wyposażysz się w biżuterię ze srebra, warto zapoznać się z kilkoma poradami, które dotyczą specyfikacji tego metalu i kosztowności z niego wykonanych.

Jaki rodzaj srebra powinniśmy kupować?

Na rynku istnieje wiele odmian srebra. Spośród nich najbardziej znane i używane to czyste srebro. Korzysta się jednak i ze stopów srebra, które posiadają domieszkę innych, tańszych materiałów.

Srebro próba 925

Jest to stop, który składa się z 92.5% ze srebra. Pozostała ilość metalu zostaje wypełniona tańszym dodatkiem. Najczęściej używa się w tym przypadku miedzi lub niklu. Srebro o próbie 925 to niezwykle dobry wybór w przypadku sygnetów, pierścionków, różnorodnych ramek. Warto wiedzieć o tym, że dodatek innego materiału nie ma na celu obniżenia ceny produkcji srebra. Metalu te nadają srebrze siłę, trwałość i dodatkowy połysk. Ta kompozycja tworzy silniejszą odmianę srebra, która używana jest w większości znanych nam odmiana srebrnej biżuterii.

Fakty na temat srebrnej biżuterii
Fakty na temat srebrnej biżuterii

Jest to ustalony standard, który branża jubilerska kultywuje już od 1300 roku. Standard próby srebra 925 został rozsławiony w Ameryce, ponieważ to właśnie tam najczęściej korzystano z tej techniki tworzenie srebrnej biżuterii w naszych czasach. Wiele osób zastanawia się jednak. W jaki sposób mam zidentyfikować swoje srebro? Większość wyrobów jubilerskich posiada własne znaki rozpoznawcze. Istnieje kilka stosowanych w dzisiejszych czasach wersji.

Najczęściej w pewnym miejscu srebrnego wyrobu zobaczymy wyryty znaczek z niewielkim napisem 925, który ma oczywiście symbolizować próbę srebra. Możemy też szukać słów, takich jak STERLING lub skrótu w postaci literek STG. Jeżeli dodatkowo nasza srebrna biżuteria posiada wytłoczony numer 800, może to oznaczać, że jest pochodzenia europejskiego.

Jeżeli jesteś jedną z osób, która zamartwia się tym czy ich srebrna biżuteria wytrzyma próbę czasu, powinieneś spać spokojnie. Srebro należy do jednego z bardziej wytrzymałych stopów i potrafi zachować swoją świetność dosłownie przez dekady. To twardy materiał. Odpowiednio konserwowany i przechowywany bardzo często zachowa się nawet przez wieki, gdzie może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. W przypadku delikatnego zarysowania, zadrapania, zabrudzeń lub innych uszkodzeń powierzchni srebra bardzo łatwo można je wypolerować na błysk.

Pamiętajmy też o tym, że zmiana rozmiaru srebra i koszty naprawy należą do niezwykle rozsądnych, dlatego też niski koszt utrzymania srebra zawsze będzie podtrzymywał tradycjonalne posiadanie biżuterii zrobionej z tego stopu.

Czyste srebro

Czyste srebro to jedna z odmian, która nie jest dokładnie stuprocentowym stopem srebra, jednak zawartość srebra w tej odmianie wynosi aż 99,9%. Znak rozpoznawczy za pośrednictwem, którego rozpoznamy odmianę czystego srebra to numerek 999, który odpowiada procentowemu udziałowi srebra w całym stopie metalu. Pozostała 0.01% stopu, która znajduje się w biżuterii wykonanej z czystego srebra to nieznaczne ilości pierwiastków, które znajdują się jedynie w śladowych ilościach, które trudno poddać pomiarom bez dokładnej analizy. Niektórym ludziom mogłoby wydawać się, że czystsze srebro bez żadnych śladowych ilości innych pierwiastków, byłoby lepsze podczas projektowania biżuterii, zastaw, czy też ozdób.

Jest to błędne myślenie. Stuprocentowe srebro byłoby zbyt miękkie, aby zastosować je w jubilerstwie. Srebro to materiał, który bardzo łatwo ulega rozciągnięciu i mechanicznym uszkodzeniom. Czyste, stuprocentowe srebro z czasem straciłoby swój pierwotny kształt, co powstrzymuje wszelkie branże zajmujące się biżuterią przed zastosowaniem samego srebra w trakcie produkcji.

Pokrycie biżuterii srebrem

Jeżeli miałeś kiedykolwiek do czynienia ze złotymi talerzami, sztućcami pokrytymi złotem, czy też innymi elementami zastawy, z pewnością nie zdziwi cię fakt dotyczący tego, że podobna praktyka ma miejsce w jubilerstwie, gdy przychodzi do użycia srebra. Bardzo często wykorzystuje się cienką warstwę srebra, które ma za zadanie pokryć inny stop metali. Najczęściej wykorzystywana jest tutaj miedź ze względu na swoją trwałość. Po wyprodukowaniu pożądanego kształtu za pośrednictwem miedzi używa się odrobiny srebra w celu nałożenia warstwy ozdobnej.

You May Also Like

More From Author