Najtrudniejsze etapy budowy własnego domu

5 min read

Najtrudniejsze etapy budowy własnego domu – budowa domu to trudne, żmudne i bardzo angażujące wyzwanie, którego podejmuje się coraz więcej prywatnych inwestorów. Chęć posiadania własnej nieruchomości z ogrodem i większą powierzchnią jest znacznie silniejsza, niż wizja spędzenia długich i trudnych miesięcy na budowie. Takie etapy jak planowanie i projektowanie całego budynku, budowa dachów nad tarasem, garażem oraz całym domem, a następnie wykończenia wszystkich pomieszczeń, mogą być skomplikowane i przyczyniać się do silnych emocji oraz nerwów. Jednak wizja spokojnego życia we własnym domu jest znacznie silniejsza i pcha do podjęcia się tego typu wyzwania.

Projekt domu

Wybór projektu domu należy do najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych etapów. Bardzo często poszukiwania idealnego projektu domu zajmują nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, ponieważ ciężko jest się zdecydować na wybór jednego, bez możliwości jego zobaczenia w rzeczywistości. Takie elementy jak dodatkowe pomieszczenia na spiżarnię, garderobę lub pralnię, budowa dachów nad garażem i tarasem oraz dokładne rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu, może być bardzo trudna jeśli odbywa się wyłącznie na papierze. Warto w takich momentach korzystać z uprzejmości innych inwestorów, którzy podjęli się wcześniej budowy interesującego domu i pozwolą obejrzeć go w dogodnym czasie. Dzięki temu możliwe jest samodzielne dokonanie oceny i analizy zastosowanych rozwiązań, takich jak właśnie dodatkowe pomieszczenia lub budowa dachów nad wszystkimi powierzchniami w domu. Obecność garażu w bryle domu jest również bardzo kontrowersyjną i ciężką do podjęcia decyzją. Ponadto wielkość i jego ostateczna powierzchnia mogą być trudne do ocenienia bez możliwości zobaczenia tego typu miejsca na żywo. Projektując dom wraz z architektem według własnego planu i pomysłu, problemów oraz dylematów może pojawić się jeszcze więcej. Zalecane jest więc wcześniejsze zapoznanie się z dostępnymi i już gotowymi projektami, dzięki czemu znacznie łatwiejsze będzie dokładne określenie własnych oczekiwań oraz skonfrontowanie swojej wizji z innymi perspektywami.

Zobacz również:

Wykończenie całego budynku

Budowa domu to nie tylko wykopanie fundamentów oraz postawienie murów. Przede wszystkim, aby wprowadzić się i zamieszkać na stałe w nowym domu, konieczne jest jego wykończenie. Budowa dachów nad każdą powierzchnią, zastosowanie systemów grzewczych i przygotowanie ścian oraz podłóg na aranżowanie i wyposażanie sprzętami, to często etapy trudne i bardzo kosztowne. Wielu inwestorów zdaje się uważać właśnie ten etap za najtrudniejszy. Samo wykopanie fundamentów oraz postawienie murów często zabiera najmniej czasu z całej, wielomiesięcznej budowy. Wykańczanie budynku zabiera go znacznie więcej, jednocześnie pochłaniając także ogromne ilości pieniędzy. Budowa dachów o dużej powierzchni łącznej to ogromne koszty ze względu na ilość użytego materiału, a także konieczność zatrudnienia fachowej ekipy. Jakiekolwiek uchybienia w wykonaniu pokrycia dachowego, bardzo szybko dadzą o sobie znać już po zamieszkaniu, na przykład w postaci przecieków i wychodzących zabrudzeń na sufitach. Najlepiej jest więc zatrudnić ekipę, dla której budowa i ocieplanie dachów to codzienność https://ocieplanie-dachow.com.pl/ i mają na tym polu ogromne doświadczenie. Nieco prostsze prace wykończeniowe, takie jak na przykład malowanie ścian, układanie paneli podłogowych lub skręcanie mebli, można wykonać samemu, dzięki czemu będzie to nieco tańsze. Natomiast samodzielne wykańczanie domu, choć nieco oszczędniejsze, z pewnością będzie bardziej czasochłonne i męczące. Dlatego też już na etapie planowania budowy, warto zastanowić się nad etapami wykańczania domu, które można wykonać samodzielnie oraz tymi, do których lepiej będzie zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną.

Polecamy także:

Finansowanie

Najtrudniejsze etapy budowy własnego domu
Najtrudniejsze etapy budowy własnego domu

Najpowszechniejszą metodą finansowania budowy nowego domu jest kredyt hipoteczny otrzymany z banku. Jest to metoda najprostsza, która w pierwszej chwili pochłania najmniej pieniędzy z własnych oszczędności, jednak wymaga spełnienia wielu warunków i stosowania się do ściśle określonych zasad podczas budowy. Banki udzielające kredyty hipoteczne, pozostawiają sobie pewne możliwości, które mają im zagwarantować bezpieczeństwo. Dlatego też kredyt hipoteczny najczęściej wypłacany jest w kilku transzach na kolejne etapy budowy. Ma to zagwarantować zakończenie budowy i przeznaczenie środków wyłącznie na ten cel. Niestety czasem takie rozwiązanie okazuje się jednocześnie pewną pułapką dla inwestorów, ponieważ prace budowlane lub wykorzystane rozwiązania okazują się nieco droższe niż w założeniach i konieczne jest sfinansowanie ich z własnych oszczędności. Po zakończeniu całej budowy i odebraniu jej przez odpowiednich urzędników, przychodzi także czas na rozpoczęcie spłacania kredytu przez wiele lat, dlatego każdy inwestor prywatny powinien mieć tego świadomość i tak zwany plan awaryjny na wypadek losowych zdarzeń życiowych utrudniających regularną, miesięczną spłatę kolejnych wysokich rat kredytu i utracenie tak zwanej płynności finansowej według banku.

Poznaj najlepszą chemię budowlaną na rynku:

You May Also Like

More From Author