Olga Tokarczuk

5 min read

Pisarka Olga Tokarczuk urodziła się i wychowała w Polsce. Na początku lat 90. zaczęła pisać. Swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuje do wyrażania charakteru postaci w swoich pracach, zwłaszcza w opowiadaniach. Jej prace pełne są subtelnego psychologizmu. W swojej praktyce psychoterapeutycznej Olga Tokarczuk trzyma się teorii Junga, a w literaturze pracuje z ludzkimi emocjami, badając zbiorową i indywidualną nieświadomość. Autor ma dużą wiedzę na temat filozofii i mistycyzmu. To pomaga jej stworzyć niesamowity świat sztuki.

O twórczości autorki Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla 2018

Literacką Nagrodę Nobla 2018 otrzymała polska pisarka Olga Tokarczuk za wyobraźnię narratora, dla którego przekraczanie granic to sposób na życie przesycony encyklopedycznym entuzjazmem. Pierwszą książką Olgi Tokarczuk był zbiór wierszy wydany w 1989 roku. W 1993 roku zadebiutowała jako prozaik piosenką “The Bookman’s Journey” z XVII-wiecznej Francji. Powieść zwróciła uwagę, a Olga Tokarczuk zwróciła się nie tylko do materiału historycznego, ale także do współczesności, zmieniając go i dodając do niego element magiczny. A jej następną powieścią jest Dom za dniem, Dom za nocą, o wiosce bez słońca od października do marca.

Autorka pracuje również w gatunku prozy. Książka Gra na wielu bębenkach jest pierwszym zbiorem opowiadań Olgi Tokarczuk https://literackigps.pl/ktore-ksiazki-olgi-tokarczuk-trzeba-znac-top-4/. W 2019 roku ukazał się drugi zbiór opowiadań „Ostatnie historie”, który zawierał motywy i pomysły z poprzednich prac. Autor przywiązuje dużą wagę do szczegółów w pracy. Z nich tworzona jest osobliwa przestrzeń każdego tekstu.

Opowiadanie Olgi Tokarczuk – Bardo. Szopka

Bardo w opowiadaniach. Szopki znane czytelnikom Szopka bożonarodzeniowa na obrazie czytelnika Olga Tokarczuk opracowała szczegółowy obraz świata w miniaturze. Głównym twórcą tego świata jest kobieta, która z drobnej materii tworzy szopkę i otaczający ją świat, natomiast postać męska jest pomocnikiem technicznym. Pisarz zamienił sytuację w tragedię, a świat zawalił się w rzeczywistości i miniaturze.

Olga Tokarczuk, jak pisze https://literackigps.pl, odgrywa w swojej twórczości dwie role: jest zarówno twórcą, jak i strażniczką świata literackiego. Odtworzył go w najdrobniejszych szczegółach, aby zachować go jako kod kulturowy swojego pokolenia. Pracuje z przeszłością, będąc jednocześnie świadomym teraźniejszości, a za tym wszystkim kryje się próba sięgania w przyszłość, przewidywania przyszłych opcji. Bardo. Szopka ukazuje miłość pisarki do jej literatury.

Wykłady noblowskie Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk

W 2019 roku Olga Tokarczuk wygłosiła przemówienie Nobla, przedstawiając poglądy pisarza na współczesne procesy literackie i jego własną twórczość. Przytacza w nim rozmowę, jaką odbył z matką, w której wspominał: „Czasami pod koniec lat 60. krótka rozmowa w prowincjonalnym miasteczku w zachodniej Polsce, rozmowa matki z córką, zawsze ze mną, na Moc moje życie. Od tego momentu moja egzystencja przekroczyła prawa przypadku i materii, poza przyczynę i skutek, poza prawa prawdopodobieństwa.

I ten moment determinuje nie tylko życie pisarki, ale także twórczość pisarki, w której Olga Tokarczuk zaciera granice między gatunkiem, krajem a językiem, rzeczywistością a fikcją. Pisze kolekcje opowiadań, powieści epickich, esejów i poezji, eksperymentując z różnymi gatunkami, od fikcji historycznej po fikcję detektywistyczną. W każdym ze swoich esejów Olga Tokarczuk pracuje z rzeczywistością szybko zmieniającego się współczesnego świata, znajdując sposoby na jej opisanie.

Przetwarza rzeczywistość nie do poznania, przenosząc ją w przestrzeń alegorii i mitu, alegoryczny wymiar narracji. Przecież bohaterem tej bajki jest po prostu człowiek, który może być sobą, człowiek żyjący w określonych warunkach historycznych i geograficznych, który zdecydowanie może otworzyć ten zarysowany cykl środowiskowy i stać się wszystkim i wszędzie. Rekonstruuje przeszłość historyczną, przepowiada przyszłość i tworzy przestrzeń dla nowych mitów.

Ostatnia historia Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk wg https://literackigps.pl/moje-rankingi/ dzieli ludzki świat na mężczyzn i kobiety, którzy mają fundamentalnie różne postawy i światopoglądy. W powieści Ostatnia historia jeden z bohaterów opisuje różnicę: „To, co zawsze lubiłem – znaleźć różnicę między nami. Między mną a Petro. inny rodzaj kurzu, a my wrócimy do innego rodzaju kurzu.”

Te różnice są ważne dla prozy Olgi Tokarczuk. Męski świat racjonalny zostaje pokonany, a pisarka, podobnie jak jej bohater, wpatruje się w rzeczywistość, dostrzega drobne szczegóły i tka z niej płótno swojego artystycznego świata. Łączy to, co osobiste, polityczne, historyczne, mityczne, łączy pokolenia i życia z własnym życiem, głęboko postrzega własne ciało.

Relacja między ludźmi i narodami w twórczości Olgi Tokarczuk

Bogactwo specyfiki Olgi Tokarczuk w połączeniu z wzniosłymi fantazjami i bliższe przyjrzenie się jej obsesji na punkcie mitu czynią z niej jedną z najbardziej oryginalnych i fantastycznych prozaik we współczesnej literaturze. Tematem twórczości Olgi Tokarczuk są relacje między ludźmi i narodami w różnych okresach historycznych. Na przykład Księga Jakuba opisuje dzieje średniowiecza i momenty związane z dziejami narodu żydowskiego. Jej eseje są złożone i wieloaspektowe, traktują o historii stosunków słowiańskich z innymi krajami i zawierają wiele refleksji filozoficznych. Jako bohaterowie są prawdziwymi postaciami historycznymi. Olga Tokarczuk jest zagorzałą przeciwniczką nacjonalizmu, podobnie jak jej przemówienie. Jego pisarstwo jest klasyczne i świeże, a słowa są na wyciągnięcie ręki, co dobrze oddaje atmosferę i subtelne uczucia ludzi. Jej powieść ma dobrą historię. Jest świetną stylistką i gawędziarzem. Książki są łatwe do czytania i nie wymagają specjalnego wykształcenia, aby je zrozumieć.

You May Also Like

More From Author