Praca trenera personalnego – wszystko co musisz wiedzieć

5 min read

Praca trenera personalnego – wszystko co musisz wiedzieć: moda na zdrowy tryb życia wciąż trwa. Coraz więcej osób decyduje się zmienić swoje życie i zadbać o formę fizyczną. W tym celu wybierają odpowiednią dietę oraz zaczynają trenować na siłowni. Praca nad swoją sylwetką nie jest jednak prosta. Część osób nie wie, od czego zacząć. Brakuje im wiedzy w zakresie treningów oraz znajomości poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń.

Z tego powodu decydują się na skorzystanie z usług trenera personalnego. Widzimy, że istnieje zapotrzebowanie na rynku. Możemy to wykorzystać i zacząć zarabiać, oferując pomoc w treningach. Na jakie zarobki może liczyć trener personalny? Co należy zrobić, by móc świadczyć takie usługi? O czym należy pamiętać, pracując w tym zawodzie?

Wymagania do zostania trenerem personalnym

Wbrew pozorom, aby móc pracować jako trener personalny, nie trzeba być absolwentem AWF lub wybitnym fizjoterapeutą. Do zostania trenerem personalnym nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień. Zatrudnienie w tym zawodzie może znaleźć praktycznie każda osoba, posiadająca praktyczną wiedzę i umiejętności. W znalezieniu pracy i pozyskaniu potencjalnego klienta pomaga ukończenie specjalnego kursu na trenera personalnego. Jeżeli ktoś potrafi dobrze szukać, znajdzie bardzo dobre kursy w niskiej cenie lub nawet za darmo! Sama teoria nie daje nam jednak wiele. Najważniejsze jest posiadanie wiedzy praktycznej. Nie da się zostać dobrym trenerem personalnym, jeśli nie spędziliśmy kilku lat na siłowni i ciężkim treningu. Forma fizyczna trenera jest jego wizytówką. To w głównej mierze od niej zależy, czy potencjalny klient będzie chciał nawiązać z nami współpracę. Najważniejsze jest mieć przekonanie, że robimy coś, na czym się znamy. W przeciwnym razie możemy narobić sobie jedynie sporo problemów.

Gdzie szukać pracy?

Praca trenera personalnego - wszystko co musisz wiedzieć
Praca trenera personalnego – wszystko co musisz wiedzieć

Chcąc zostać trenerem personalnym mamy dwie możliwości zarobkowania. Pierwsza to prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i samodzielne pozyskiwanie klientów. Druga opcja to szukanie zatrudnienia w danej firmie lub klubie fitness. Wybierając pierwszą możliwość, musimy stawiać na dobry marketing. Konieczne będzie założenie strony internetowej lub reklamowanie się za pomocą Facebooka. Jeśli decydujemy się działać na własną rękę, musimy być pewni swoich umiejętności. Należy świadczyć usługi wysokiej jakości, aby szybko wyrobić sobie dobrą markę. W przypadku trenera personalnego – dobra opinia to podstawa. Jeśli uda nam się już dotrzeć do klientów oraz zdobędziemy renomę- możemy liczyć na dużo większe zarobki, niż pracując na etacie. Jeśli z kolei zdecydujemy się na drugą opcję, również możemy być zadowoleni. Wykonujemy tę samą pracę, ale nie musimy przejmować się marketingiem. Mamy stałe zatrudnienie, a co za tym idzie – pewną płacę. Odpadają także trudności związane z rozliczaniem się i prowadzeniem firmy. Oczywiście nasze zarobki będą zapewne niższe niż w pierwszym przypadku. Sami musimy zdecydować, co będzie dla nas lepsze. Należy mieć także na uwadze, że w tym zawodzie bardzo ważne jest doświadczenie. Zanim zaczniemy pracować jako tzw. freelancer, warto popracować przez kilka lat w klubach. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych wpadek przy budowaniu wizerunku własnej marki.

Kilka praktycznych porad

  • Korzystaj z każdej okazji, aby nabrać trochę doświadczenia. Zapisuj się na renomowane kursy, czytaj książki, wymieniają się spostrzeżeniami z innymi trenerami personalnymi. W ten sposób zawsze zdobędziesz trochę dodatkowej wiedzy, która pomoże ci w byciu lepszym. Zamiast twierdzić, że wszystko wiesz najlepiej, bądź otwarty na cudze opinie. Jednym słowem – rozwijaj się!
  • Zbuduj własną markę od podstaw. Zanim rozpoczniesz poważną przygodę z byciem trenerem personalnym, spróbuj zbudować silną pozycję w swoim otoczeniu. Zaproponuj swoim znajomym pomoc w treningach. Udzielaj porad przypadkowym osobom na siłowni. W ten sposób budujesz swoją markę jeszcze zanim zaczniesz zajmować się tym zawodowo. To także dobry pomysł na pozyskiwanie pierwszych klientów. Rekomendacja od znajomego jest dla większości osób bardziej przekonująca niż reklama na Facebooku.
  • Dbaj o własną sylwetkę. Kto będzie brał na poważnie uwagi człowieka, który sam nie potrafi o siebie zadbać. Twoja forma fizyczna jest najlepszą reklamą dla potencjalnego klienta. Pamiętaj, aby jej nie zaniedbywać.
  • Na początku swojej kariery szukaj zatrudnienia w małym klubie fitness. W ten sposób będziesz miał więcej kontaktu z ludźmi. W prostszy sposób pozyskasz klientów oraz zdobędziesz cenne doświadczenie. Dopiero później spróbuj znaleźć pracę w większych klubach lub siłowniach.

Zarobki trenera personalnego

Nadszedł długo wyczekiwany moment. Mianowicie weźmiemy pod lupę zarobki trenerów personalnych. Na wstępie należy zaznaczyć, że kwoty z rzędu dwudziestu tysięcy złotych miesięcznie – to fikcja. Na takie pieniądze mogą liczyć tylko najlepsi, dobrze wypromowani trenerzy, którzy mają za sobą sportową przeszłość. Ponad połowa trenerów zarabia mniej niż 3000 zł netto miesięcznie. To nie brzmi zachęcająco. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to ile zarobimy, zależy tylko i wyłącznie od naszych umiejętności. Właśnie dlatego tak ważny jest rozwój osobisty. Dobry trener będący freelancerem może dostawać nawet 150 zł za godzinę treningu. Podstawa to profesjonalne podejście do klienta i dobry marketing. Zarobki osób zatrudnionych na etacie są niższe, lecz w ten sposób zdobywamy doświadczenie, które w przyszłości umożliwi nam prowadzenie własnej działalności.

You May Also Like

More From Author