Jak działa kontrola obwodowa?

5 min read

Jak działa kontrola obwodowa? Bezpieczeństwo obwodowe to pierwsza linia chroniąca własność przed nielegalnymi działaniami. Każdy poprawnie dobrany i zainstalowany system ochrony obwodowej zapewnia stałą kontrolę nad całym obwodem i punktami kontrolnymi. Pomaga zlokalizować intruzów, pomaga w uzyskaniu informacji o wszystkich próbach nieuprawnionego wejścia do chronionego obszaru. Ochrona obwodowa jest równie skuteczna zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla terytorium prywatnego.

Taki system, jako pierwszy napotyka intruzów i często staje się głównym i jedynym zabezpieczeniem chronionego obiektu. Podstawowe wymagania stawiane sprzętowi to niezawodność, możliwość szybkiej lokalizacji punktu wyzwalania oraz wykrycia. Sprzęt powinien działać bez zarzutu, przy minimalnej liczbie fałszywych sygnałów, być łatwy w obsłudze i konserwacji.

Kompleksowa technologia ochrony obwodowej

Najważniejsze przy tworzeniu nowej sieci jest zintegrowane podejście do badania warunków i znajdowania rozwiązań. Konieczne jest przeanalizowanie zagrożeń zewnętrznych, cech porządku wewnętrznego, znalezienie najskuteczniejszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo. Głównym elementem kontroli obwodowej są oczywiście czujniki bezpieczeństwa obwodowego https://rcse.pl/ochrona-obwodowa-czym-jest-i-w-jaki-sposob-dziala/.

Podstawowe zlecenie:

 • Analiza podatności. Trzeba sprawdzić obwód, znaleźć obszary problemowe, wziąć pod uwagę wszystkie możliwości nieuprawnionego dostępu i opcji penetracji. Dzięki tej wiedzy łatwiej jest znaleźć optymalne rozwiązania w zakresie kontroli obwodu.
 • Projektowanie i dobór modeli do określonych warunków i zadań. Uwzględnia się niejednorodność ogrodzenia, rodzaj konstrukcji, dobierane są czujniki, sterowniki i technologie pracy. Sprzęt powinien działać w sposób złożony, aby ułatwić lokalizację. Należy zastanowić się nad sposobami ochrony sprzętu przed przypadkowym i celowym uszkodzeniem, fałszywymi alarmami.
 • Integracja z istniejącymi sieciami. Jeśli obiekt ma już ochronę, nowa sieć bezpieczeństwa jest łączona z istniejącą. Jeżeli instalacja wykonywana jest od podstaw, to kładzie się środki na późniejszą rozbudowę, modernizację, montaż dodatkowych czujników, kamer, kontrolerów.
 • Instalacja. Niezawodność ochrony, liczba fałszywych alarmów zależy od zgodności z technologią instalacji. Podczas instalacji trzeba wziąć pod uwagę wszelkie metody uszkodzenia sprzętu, umieścić urządzenia w odpowiednich punktach.

Zadania obwodowego systemu bezpieczeństwa

Ochrona obwodowa jest główną linią obrony, dlatego stawiane są zwiększone wymagania dotyczące sprzętu. Jak działa kontrola obwodowa? Prawidłowo zainstalowany i zestrojony sprzęt odróżnia penetrację intruzów od deszczu, śniegu czy wiatru, nie reaguje na ptaki i małe zwierzęta.

System kontroli obwodowej ma następujące właściwości i możliwości:

 • Uniemożliwia wykrycie wejścia na teren poprzez wspinanie się, kopanie lub przebijanie się przez ogrodzenie
 • Wyklucza nielegalne usuwanie lub wywóz dóbr materialnych ze stref bezpieczeństwa i sygnalizuje obecność na terytorium osób nieupoważnionych
 • Umożliwia kontrolę integralności mienia, w tym za pomocą telefonu komórkowego
 • Zastosowanie bezprzewodowych systemów kontroli obwodowej pozwala na montaż urządzeń w gotowych obiektach
 • Różnorodność wydajności czujników pozwala na integrację ich z dowolnym rozwiązaniem do projektowania krajobrazu na danym terenie
 • Zintegrowany system kontroli obwodowej ochroni teren firmy lub domu prywatnego przed intruzami i zapewnia bezpieczeństwo całej posesji.
 • System charakteryzuje się niskim odsetkiem fałszywych alarmów przy stosunkowo niskim koszcie sprzętu.
 • Kontrola obwodowa zapewnia ochronę przed wibracjami i maksymalną ochronę przed różnymi metodami nieuprawnionego wejścia do chronionego obiektu.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo błędów, stosowana jest logika analizy różnicowej: sterownik weryfikuje odczyty sąsiednich czujników. Jeśli w pobliskich obszarach są identyczne odczyty, procesor postrzega je, jako tło, więc nie ma trudności przy złej pogodzie. Aby wyeliminować efekt przerw i zwarć, co 100-150 metrów instalowane są dodatkowe środki zabezpieczające sprzęt, tak, aby odłączenie jednej sekcji nie wpłynęło na działanie pozostałych urządzeń.

Jaki system obwodowy wybrać?

Jak działa kontrola obwodowa?
Jak działa kontrola obwodowa?

Głównymi czynnikami decydującymi o wyborze systemu bezpieczeństwa https://rcse.pl/ są rodzaj ogrodzenia oraz spodziewany rodzaj włamania. Konieczne jest również uwzględnienie czynników spowodowanych przez człowieka i naturalnych, które mogą znacząco wpłynąć na sprawność linii sygnałowej. Warto rozważyć typowe zadania i spróbować rozważyć wybór sprzętu na podstawie parametrów ogrodzenia lub granicy obiektu. Czujniki ruchu do kontroli obwodowej budynku to bardzo powszechny sposób kontrolowania terenu otaczającego główny obiekt: dziedziniec, działkę, parking, magazyn itp. Jest niezbędnym elementem każdego złożonego systemu bezpieczeństwa. Specjalne czujniki obwodowe (bariery) dla systemu ochrony obwodowej to główny rodzaj sprzętu, który można wykorzystać do tych celów. Główną zaletą systemów obwodowych bezprzewodowych jest to, że łatwo można je przymocować do dowolnego ogrodzenia.

You May Also Like

More From Author