Dom seniora – bezpieczeństwo i zaufanie: osoby starsze i niepełnosprawne często doświadczają poważnych problemów związanych z funkcjonowaniem w tradycyjnych domach, a wszystko to z powodu ograniczonych możliwości fizycznych. Dlatego tak ważne jest stworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni, która pozwoli starszym osobom funkcjonować i być niezależnym. Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości, aby tak się stało. W poniższych artykułach znajdziesz ważne informacje dotyczące odpowiedniego wyposażenia domów pomocy społecznej, a także wiele innych równie ważnych kwestii.
Osoby starsze – najczęstsze problemy zdrowotne
Do najczęstszych problemów zdrowotnych wśród osób starszych należą:
- wada wzroku,
- słaba koordynacja ruchowa,
- problem z równowagą,
- kwestie mobilności.
To jedne z najczęstszych powodów, dla których seniorzy i osoby niepełnosprawne doznają urazów we własnych domach, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji i zapewnić komfortowe codzienne funkcjonowanie, przestrzeń mieszkalna w domu seniora powinna być odpowiednio przystosowana!
Dom opieki – jak zapobiegać upadkom osób starszych?
Czy wiesz, że według badań zdecydowana większość (prawie 80%) upadków wśród osób starszych ma miejsce w domu? Ich główną przyczyną jest potykanie się o dywany, chodniki i kable w niewłaściwych miejscach. Dużą liczbę wypadków powoduje również próg, dlatego zaleca się, aby osoby starsze pamiętały o zastosowaniu specjalnej antypoślizgowej podłogi podczas dekorowania. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem na rynku cieszą się wykładziny dywanowe na całą powierzchnię podłogi oraz płytki ze specjalną glazurą antypoślizgową. Należy mieć świadomość, że bardzo ważne jest w tym względzie, aby wszelkie wystające kable były ekranowane lub umieszczone za obudową. Małe wycieraczki lub dywaniki nie są zalecane, ponieważ mogą się zawalić i spowodować upadek osób starszych lub niepełnosprawnych. Niewskazane jest również stosowanie progu w mieszkaniu, ale dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie niskiego progu, dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest swobodne przejście lub poruszanie się na wózku inwalidzkim!
Jak uniknąć ryzyka poślizgnięcia się i sięgania zbyt wysoko?
Warto zauważyć, że upadki osób starszych często zdarzają się także z powodu zbyt pozytywnych ocen ich możliwości, m.in.: poprzez wymianę żarówek w żyrandolu, wieszanie zasłon lub myjąc okna. Dlatego, aby bezpiecznie zaplanować i zaaranżować dom osoby starszej lub niepełnosprawnej, warto zastosować jak najwięcej szafek stojących, ponieważ stosowanie szafek wiszących nie jest dobrym pomysłem, a dodatkowo zwiększa ryzyko wypadków. możliwości jest wiele, w ofercie firmy można znaleźć wiele modeli mebli z dużymi wygodnymi uchwytami, które są bardzo wygodne dla osób starszych. W przypadku toalet dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych poręczy, które ułatwiają osobom starszym siadanie lub wstawanie z toalety. Korzystanie z uchwytów i poręczy pozwoli zachować odpowiednią równowagę. Zaleca się również wybór prysznica bez progu zamiast wanny, głównie dlatego, że pod prysznicem można zamontować dedykowany fotel kąpielowy. Wysokość umywalki i toalety też ma znaczenie!
Swobodny przejazd wewnątrz bramy
Domy pomocy społecznej powinny być odpowiednio wyposażone i spełniać wszystkie potrzeby, należy pamiętać, że drzwi balkonowe powinny mieć odpowiednią szerokość, jest to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich i korzystających z balkonów. Doskonałym rozwiązaniem, które cieszy się dziś dużą popularnością, są nowoczesne modele z dużymi szklanymi drzwiami przesuwnymi ze szczególnie niskim progiem. Warto też skorzystać z drzwi wyposażonych w niskie klamki, coraz więcej osób decyduje się również na montaż tzw. Zatrzask, ponieważ przy takim zastosowaniu ryzyko samoistnego trzaśnięcia drzwi jest znacznie zmniejszone.
Otwarta przestrzeń — drzwi przesuwne bez uchwytów
Dla osób niepełnosprawnych z chorobami reumatycznymi najlepszym rozwiązaniem jest mieszkanie z jak najmniejszą liczbą drzwi wewnętrznych, w takim przypadku najlepiej sprawdzają się otwarte przestrzenie. Wiadomo jednak, że niektóre pomieszczenia wymagają prywatności, dlatego w takich przypadkach zalecane są drzwi przesuwne bez uchwytów. W przypadku osób na wózkach inwalidzkich należy pamiętać i pamiętać, że drzwi otwierają się na zewnątrz. Dziś, wraz z rozwojem technologii, pojawia się coraz więcej innowacyjnych udogodnień, w tym drzwi automatyczne. Za pomocą dedykowanej klawiatury numerycznej lub za pomocą smartfona możesz bez problemu i bardzo wygodnie sterować drzwiami zewnętrznymi. Takie rozwiązanie może ułatwić życie seniorom i zapewnić komfort psychiczny opiekunom.
Dom spokojnej starości, aby był w pełni bezpieczny w codziennym użytkowaniu, musi mieć wiele udogodnień, a możliwość spokojnego snu to coś, o czym warto pamiętać!