Wszystko, co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej

5 min read

Wszystko, co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej – chirurgia plastyczna cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród kobiet, niż mężczyzn. Łatwo domyślić się, dlaczego tak jest. Otóż, na płci pięknej, cały czas wywierana jest presja społeczno-kulturowa, bycia idealną. Co za tym idzie, Panie decydują się na pozbycie swoich mankamentów i kompleksów, poprzez zabiegi chirurgiczne. Warto jednak pamiętać, że ten dział medycyny, nie zajmuje się tylko i wyłącznie chirurgią estetyczną, ale w dużej mierze chirurgią rekonstrukcyjną, która wspiera osoby z obrażeniami po wypadkach i przebytych chorobach. 

Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Tę dziedzinę nauki dzieli się na dwie grupy: chirurgia estetyczna i chirurgia rekonstrukcyjna. 

Chirurgia estetyczna, czyli kosmetyczna

Zabiegi chirurgii estetycznej są wykonywane w celu poprawienia wyglądu i jego estetyki. Nie ma ona wpływu na funkcjonowanie konkretnych części ciała. Tylko i wyłącznie koryguje wady zewnętrzne danej osoby. Często korygowanie wyglądu, wiąże się z polepszeniem samopoczucia, co dobrze wpływa na psychikę. Jak wskazuje sama nazwa, zabiegi te wykonywane są w celach subiektywnych i estetycznych, a nie ze względów zdrowotnych. 

Chirurgia rekonstrukcyjna

Wszystko, co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej
Wszystko, co warto wiedzieć o chirurgii plastycznej

To ona rozpoczęła historię chirurgii plastycznej. Chirurgia rekonstrukcyjna pojawiła się w czasach pierwszej wojny światowej, podczas wykonywania zabiegów u rannych żołnierzy. Jednak w XX wieku, pojawiły się specjalne ośrodki, zajmujące się chirurgią plastyczną. W tamtym momencie, została ona osobną specjalnością medycyny. 

James Dewey Watson sformułował definicję chirurgii rekonstrukcyjnej, która mówi, że odtwarza ona formy i funkcje po przebytym urazie lub resekcji chirurgicznej. Zatem, nie zajmuje się ona poprawą estetyki wyglądu, tylko przywróceniem sprawności oraz odpowiednich funkcji tkankom, które zostały uszkodzone. Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna polega na wykonywaniu zabiegów w przypadkach wad wrodzonych, ale także powstałych przez chorobę, wypadek, czy powikłania leczenia chirurgicznego. 

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej

Zabiegi chirurgii plastycznej, cieszące się największą popularnością, także dzieli się na dwie grupy: poprawiające wygląd oraz te, wykonywane w celu poprawy funkcjonowania.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii estetycznej:

 • powiększanie biustu,
 • lifting twarzy,
 • operacje nosa,
 • abdominoplastyka (plastyka brzucha),
 • plastyka powiek, 
 • liposukcja (odsysanie tłuszczu).

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej:

 • rekonstrukcja piersi (po mastektomii),
 • usuwanie blizn po oparzeniach,
 • plastyka wrodzonych wad twarzy (przykładowo rozszczep wargi),
 • przeszczepy (wykonywane w miejscach odniesionych obrażeń),
 • naprawa uszkodzeń, wywołanych przez nowotwory powłok ciała.

Na czym polegają najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej?

Liposukcja:

Liposukcja, inaczej odsysanie tłuszczu, polega na usunięciu tkanki tłuszczowej, w celu zredukowania masy ciała. Odbywa się ona zwykle w znieczuleniu ogólnym lub dożylnym. Zabiegi przeprowadzane są różnymi metodami, jednak we wszystkich, tkanka tłuszczowa zasysana jest przez plastikową rurkę, zwaną kaniulą. Biorąc pod uwagę różnorodność przypadków, liposukcję dzieli się na parę metod:

 • liposukcja ultradźwiękowa,
 • liposukcja ssąca,
 • liposukcja kawitacyjna,
 • wodna liposukcja,
 • liposukcja laserowa,
 • liposukcja z podwójną kaniulą.

Jeden zabieg trwa około 2 do 5 godzin i usuwa zwykle 3 do 4 litrów tłuszczu. 

Powiększanie piersi:

Operacja chirurgii plastycznej, polegająca na powiększaniu piersi jest najstarszą i najskuteczniejszą metodą z tego typu zabiegów. Jej główną zaletą jest niezwykle szybki efekt, robiący wrażenie już po zabiegu. Przed wykonaniem operacji, obowiązkowa jest wizyta konsultacyjna, podczas której omawiane są wszelkie szczegóły. Na konsultacji poruszana jest również główna kwestia, czyli dobór odpowiednich implantów. Istotny jest nie tylko rozmiar, ale również materiał wykonania i kształt. Można wyróżnić dwa rodzaje protez:

 • protezy solne- zawierają sól fizjologiczną. Początkowo uważano, że zagrażają protezą silikonowym, jednak powodują znacznie więcej powikłań (możliwość przeciekania, a nawet pęknięcia; infekcje), stosowane są dużo rzadziej. 
 • protezy silikonowe- zawierają półpłynny silikon. Są zalecane kobietom z dużą asymetrią, ponieważ utrzymują idealny kształt, niezależnie od przyjętej pozycji. Za wadę, uważana jest ich twardość. Jednak posiadają dwie główne zalety: możliwość karmienia piersią oraz nie zwiększają ryzyka zachorowań na raka piersi. 

Przed zabiegiem, konieczne jest wykonanie badań koagulogramu, krwi, a także ogólnego badania moczu.

Lifting twarzy:

Lifting twarzy polega na naciągnięciu mięśni i skóry twarzy,a także szyi. Zabieg odpowiednio wykonany, sprawia, że twarz wygląda na odmłodzoną. Efekt utrzymuje się przez długi czas. Zabieg wykonuje się, nacinając skórę na skroni, przez linię włosów oraz przed i za uchem. We wspomnianych miejscach, specjalista naciąga skórę, w celu uzyskania właściwego konturu. Nadmiar skóry, pojawiający się w wyniku naciągnięcia jest usuwany przez lekarza. 

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek:

Zabieg polega na korekcji ilości skóry oraz na przywróceniu odpowiedniego napięcia struktur powięziowych. Dzięki niemu, pacjent/ka ma szansę na zdrowy i młodzieńczy wygląd oraz właściwy kształt i kontur powiek. Po zabiegu oczy są odpowiednio otwarte, a skóra powiek wygląda na zdrową. Przeprowadzane są operacje powiek dolnych oraz górnych. 

You May Also Like

More From Author