Plusy i minusy pożyczek w lombardzie

5 min read

Plusy i minusy pożyczek w lombardzie – wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki stały się jednym ze sposobów finansowania zakupu droższych rzeczy, np.: sprzętu RTV, komputerów, laptopów, czy sprzętu AGD. Pensje w Polsce wciąż dalekie są od średniej unijnej i uniemożliwiają zakup nowego sprzętu do domu, sprzętu sportowego, czy innych droższych towarów z wypłaty. Korzystanie z ofert niskich rat, czy pożyczek jest normą.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy dana osoba nie posiada zdolności kredytowej lub spłaca już poprzednie zobowiązania finansowe. Obecność w rejestrach dłużników umożliwia staranie się o pożyczkę w banku, nawet na szczytny cel. Takim osobom pozostają lombardy.

Przyczyny zaciągania pożyczek w lombardach

Każda osoba, która chce uzyskać pożyczkę w lombardzie, ma swój powód, dla którego podjęła taką decyzję. Najczęściej powodem są nagłe wydatki, np.: droższe leki, konieczność zakupu sprzętu do domu, kupno wyprawki szkolnej, niespodziewanie wysoki rachunek za prąd/ogrzewanie/internet, zakup zimowej odzieży, czy konieczność remontu.  Polacy zauważyli, że pożyczki lombardowe są bardziej dostępne niż kredyty w bankach i parabankach, a pracownicy lombardu nie wymagają stosu dokumentów – wystarczy dowód osobisty i w przypadku zastawu o dużej wartości dowód zakupu.  Klientami lombardów są najczęściej osoby niemające zdolności kredytowej lub klienci mający złe doświadczenia z bankiem. Kredyt lombardowy ma pewną grupę odbiorców – osoby, które nie znają ofert internetowych i nie potrafią ich szukać w sieci. Na pożyczkę lombardową decydują się konsumenci, którzy mają w domu sporo wartościowych przedmiotów i potrzebują zastrzyku gotówki od ręki. Lombard blisko domu to dobre miejsce na pozyskanie pieniędzy. Lombardy oferują także możliwość spieniężenia danego przedmiotu, czyli sprzedaży.

Zalety pożyczki lombardowej

Lombard to jeden z podmiotów na rynku finansowym, który oferuje wsparcie gotówkowe w zamian za zastaw, będący zabezpieczeniem pożyczki. Żadnych żyrantów, zaświadczeń, biznesplanów, umów do wglądu. Zaletą lombardu jest możliwość zachowania prywatności i dyskrecji. O planach pożyczkowych nie dowie się pracodawca, bo nie musi wypełniać żadnych dokumentów. Pożyczka jest dostępna praktycznie od ręki. Nie jest rejestrowana w żadnych rejestrach dłużników, a więc nie ma wpływu na przyszłość finansową klienta (poza obowiązkiem spłaty). Pożyczka lombardowa bywa jednym wyjściem w nagłej sytuacji dla osób, które nie mają szans na kredyty bankowe. Na pożyczkę w lombardzie mają szansę osoby niestałych  lub niskich dochodach.

Minusy pożyczki lombardowej

Plusy i minusy pożyczek w lombardzie
Plusy i minusy pożyczek w lombardzie

Lombard to specyficzne miejsce, w którym zabezpieczeniem pożyczki jest wartościowy przedmiot. Pułapka kryje się w wycenie przedmiotu, która jest zaniżona. Niska wycena to mniejsza niż zakładana przez klienta kwota pożyczki. Lombardowa wycena jest sporo niższa niż realna, rynkowa wartość przedmiotu. Wysokie koszty kredytu to kolejny minus – trzeba zwrócić pożyczkę plus odsetki lombardowe. Istnieje realna groźba utraty przedmiotu w razie kłopotów ze spłatą zadłużenia. Często zestawiane są przedmioty o wartości sentymentalnej, np.: pamiątki rodzinne oraz sprzęty niezbędne w gospodarstwie domowym, co może się okazać bardzo dużą stratą i skutkować kolejnymi kłopotami finansowymi. Przedmioty, które nie zostały spłacone, lombard sprzedaje stacjonarnie lub na aukcjach internetowych.  W miejsce utraconego sprzętu domowego trzeba będzie kupić drugi.  Dla wielu osób problemem może być krótki okres spłaty- zazwyczaj miesiąc, choć oczywiście pojawiają się oferty, w których zobowiązanie można spłacać przez kilka miesięcy, a nawet uzyskać przedłużenie okresu spłaty. 

Spirala zadłużenia

Wielu konsumentów jest przekonanych, że w spiralę zadłużenia można popaść tylko w parabankach . Niestety, jest to możliwe także w przypadku pożyczek lombardowych. Osoba zadłużona, nieposiadająca stałych dochodów udaje się po pomoc do lombardu i zastawia cenną rzecz. Nie jest w stanie spłacić zobowiązania, przedmiot przepada, a klient pozostaje z długiem, zastawia kolejny przedmiot, aby spłacić poprzedni dług. Takie zachowanie doprowadza do pętli zadłużenia, z której bardzo trudno jest wyjść. Może się to skończyć egzekucją komorniczą.  Branie kilku pożyczek nie jest dobrym wyjściem, ponieważ budżet domowy nie może wytrzymać takiego obciążenia finansowego. Bywają bardzo trudne sytuacje losowe, które zmuszają człowieka to zaciągnięcia kolejnej pożyczki przed końcem spłaty danego zobowiązania. Lombard to oferta dla osób, które potrzebują niewielkiej gotówki pożyczonej na krótki czas i są w stanie spłacić zobowiązanie w jednej racie. W latach 90-tych pożyczki w lombardzie były sposobem na przeżycie kilku dni do kolejnej wypłaty. Ekonomiści ostrzegają, aby nie korzystać z lombardu, jeżeli pieniądze z pożyczki mają być przeznaczone na zakup czegoś, co nie jest potrzebne  na daną chwilę. W lombardzie można nie tylko podratować swój budżet, ale także kupić taniej wartościowe rzeczy, np.: elektronikę, czy sprzęt sportowy.

You May Also Like

More From Author