Peeling do twarzy: systematyczne wykonywanie peelingu, czyli złuszczania z twarzy martwego już naskórka, stanowi jeden z najważniejszych zabiegów o charakterze pielęgnacyjnym. Właściwie wybrany peeling do twarzy zadba o odpowiedni wygląd skóry, wyrówna jej koloryt, dotleni też komórki. Nieodpowiednio dobrany, może zaś zaszkodzić. Dlatego dobranie dobrego kosmetyku jest niezwykle ważne. Jakiego peelingu używać do skóry wrażliwej, zaś jaki do tej tłustej? Który z peelingów pomoże w uzyskaniu lepszych efektów – enzymatyczny, chemiczny czy mechaniczny?
Peeling do twarzy – zalety
Peeling skóry na twarzy ma wiele zalet, a wśród nich:
- wspomaganie procesu odnowy komórkowej oraz przyspieszenie regeneracji skóry,
- usuwanie nadmiaru sebum,
- ułatwienie wchłaniania odżywczych substancji nakładanych w ramach kosmetyków pielęgnacyjnych,
- ujędrnianie oraz wygładzanie skóry,
- poprawienie dotlenienia oraz mikrokrążenia komórek,
- wyrównanie kolorytu,
- usuwanie wszelkiego typu zanieczyszczeń, dzięki dokładnemu oczyszczeniu skóry,
- zmiękczenie skóry,
- otwarcie oraz oczyszczenie porów na skórze,
- złuszczenie martwego naskórka z powierzchni skóry.
Peeling – czy nadaje się do każdej skóry?
Na rynku znajdziemy parę typów peelingów służących do twarzy. Najbardziej rozpowszechnione będą mechaniczne peelingi, enzymatyczne peelingi, jak i te z rodzaju peel-off. Zabiegowi peelingowania może zostać poddany każdy z typów skóry, nawet ten bardzo wrażliwy. Istotne jest, jednakże, żeby wybrać właściwy typ peelingu i nie używać go częściej, aniżeli 1-2 razy w przeciągu tygodnia.
Peeling ziarnisty – nie dla każdej cery
Najbardziej znanymi oraz najczęściej używanymi do domowych peelingów, są ziarniste peelingi, czyli tak zwane scruby. Peeling mający w składzie ścieralne drobinki o różnorodnej grubości, zwany jest mechanicznym peelingiem. Działa na powierzchni skóry, nie dostając się do jej głębokich warstw.
Ścieralnymi drobinkami w peelingu mogą się stać zmielone: płatki zbóż, ziarna, łupiny orzechów czy pestki owoców. W peelingach nierzadko używa się również sproszkowanych części roślin, cukru oraz soli. Zależnie od grubości ścieralnych drobinek, peelingi można podzielić na średnioziarniste, drobnoziarniste oraz gruboziarniste.
Peeling enzymatyczny – w jaki sposób działa?
W peelingach enzymatycznych nie znajdziemy ścieralnych drobinek, które odpowiedzialne są za działanie mechanicznych peelingów. Ich konsystencja jest żelowa albo kremowa, zaś za złuszczające oraz oczyszczające działanie odpowiedzialne są zawarte w składzie tych peelingów enzymy. Enzymy przenikają do głębokich warstw skóry, rozpuszczając jej warstwę rogową, co doprowadza do rozluźniania połączeń pomiędzy komórkami oraz złuszczenia zrogowaciałego już naskórka. Ostrożność w zastosowaniu peelingów enzymatycznych, winny zachowywać osoby mające naskórek skłonny do alergii oraz bardzo wrażliwy. Zanim nałożymy na twarz peeling warto, abyśmy wykonali uczuleniową próbę, żeby sprawdzić, czy znajdujące się w jego składzie enzymy, nie podziałają na nas drażniąco.
Peel-off do specjalnych zadań
Łagodną, przeznaczoną dla każdego rodzaju cery i skuteczną formą oczyszczania skóry jest peeling typu peel-off. Jest to kosmetyk o żelowej konsystencji, który po rozprowadzeniu na skórze wysycha i zamienia się w przezroczystą maskę. Peeling zdejmuje się ze skóry, a pozostałości usuwa za pomocą toniku. Taki peeling oczyszcza skórę, pomaga usunąć nadmiar sebum i działa odświeżająco. Nie powoduje zaczerwienia skóry, dlatego można wykonać go na chwilę przed wyjściem z domu lub wykonaniem makijażu.
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny jest zabiegiem dogłębnego złuszczania naskórka, oferowanym głównie jako zabieg w gabinetach kosmetycznych. Peeling chemiczny może być także wykonywany w domowych warunkach, przy wykorzystaniu gotowych już kosmetyków. Chemiczne peelingi do domowego użytku, mają zwykle nieco niższe stężenie, aniżeli te używane profesjonalnie, zatem działają łagodniej, zaś na rezultaty trzeba będzie nieco dłużej poczekać.
Peelingi chemiczne korzystają ze złuszczającego działania owocowych kwasów (przede wszystkim BHA oraz AHA). Mogą po nie sięgać głównie osoby mierzące się z trądzikiem oraz widocznymi oznakami procesów starzenia skóry. Peelingi chemiczne wspomagają spłycanie blizn, rozjaśnianie przebarwień oraz wyrównanie kolorytu naskórka.
Peeling goomage
Peeling goomage (nazywany inaczej gumkowaniem albo wymazywaniem naskórka) jest zdecydowanie łagodniejszym typem peelingu, który łączy w sobie plusy peelingów enzymatycznych oraz mechanicznych. Można go bezpiecznie używać w domowych warunkach. Jest to bezpieczny peeling, właściwy dla każdego rodzaju cery. Mechanizm jego działania opiera się na złuszczeniu martwego naskórka oraz wymazaniu zanieczyszczeń. Za złuszczające działanie odpowiedzialne są delikatne owocowe kwasy oraz enzymy wzbogacane o drobne, ścierające cząsteczki. Podczas zmywania peelingu goomage roluje się go na powierzchni skóry, niczym resztki gumki do mazania. Połączenie takiego działania daje rezultat delikatnego procesu złuszczenia naskórka, zostawiając naszą skórę dobrze przygotowaną na przyjmowanie dobroczynnych składników z maski albo serum oraz odświeżoną.