Kostaryka – czy warto tam spędzić wakacje?

4 min read

Kostaryka – czy warto tam spędzić wakacje? Kostaryka jest równie prowokująca, co urocza. Pomyśl o wakacjach, gdzie spośród wielu ofert biur podróży możemy wybrać miejsca, które już odwiedziliśmy. I obszary, o których jeszcze nie wiemy. Wielu z nas lubi podróżować i odpoczywać w spokojnych, płaskich i bezpiecznych krajach. Ale są też tacy, których fascynują inni i cieszą się odrobiną adrenaliny. Taka dzika przyroda i pewien niebezpieczny urok. Chcą spędzić wakacje w krajach ciepłych, ale jednocześnie innych niż kraje, w których już byli. Najlepszą opcją jest więc wyjazd do Kostaryki.

Który kraj to Kostaryka?

To kraj sześciokrotnie mniejszy od Polski. Kostaryka to kraj położony na Morzu Karaibskim i Oceanie Spokojnym. Znajduje się w Ameryce Północnej i graniczy z Panamą i Nikaraguą. Choć Kostaryka nie jest duża, jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. A co najważniejsze, ma wspaniałe tropikalne plaże.

Kostaryka - czy warto tam spędzić wakacje?
Kostaryka – czy warto tam spędzić wakacje?

Odwiedzając Kostarykę możesz być jednocześnie na plaży i w górach. Bo to kraj wyżynny i górzysty. Przez środek kraju przebiegają trzy góry. Kostaryka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Chociaż jego terytorium jest niewielkie, jest to kraj, w którym znajduje się aż 751 wulkanów, z których siedem jest aktywnych. Dlatego warto wszystkim podróżującym do Kostaryki zapoznać się ze wszystkimi ostrzeżeniami dotyczącymi podróży. W tym kraju jest dużo lasów. Ich powierzchnia stanowi 47% powierzchni kraju. Miasta są rozwinięte, a ponad 60% ludności kraju mieszka w miastach. Kostaryka różni się od Polski pod wieloma względami. Kraj szczyci się słonecznymi plażami, bujną roślinnością leśną, bogatą fauną i licznymi wulkanami. To najsilniejszy dowód na różnorodność naszych narodów.

Co jeszcze warto wiedzieć wybierając się do Kostaryki?

 • Średnia temperatura w Kostaryce to 26 stopni w lipcu i 25 stopni w styczniu. Tam jest ciepło przez cały rok.
 • Pora deszczowa trwa w niektórych częściach kraju od maja do listopada. Najlepiej więc wybrać się na gorącą Kostarykę od grudnia do kwietnia.
 • Chociaż szczepienia nie są wymagane, należy się zaszczepić przed podróżą, ponieważ można zarazić się wirusem dengi lub malarią. Gorączka denga jest chorobą tropikalną charakteryzującą się gorączką, bólem głowy i mięśni oraz zazwyczaj wysypką.
 • Obywatele polscy nie potrzebują wizy, jeśli planują pobyt w Polsce w celach turystycznych nie dłuższy niż 90 dni.
 • Wymagany jest jednak bilet powrotny.
 • Nie ma też obowiązku odprawy, ale na granicy każdy turysta jest zobowiązany do wypełnienia kwestionariusza imigracyjnego.
 • W Kostaryce nie ma czarnorynkowego kursu walutowego. Walutę można wymienić w bankach i hotelach. W większości sklepów i restauracji można płacić dolarami amerykańskimi.
 • Bezrobocie w Kostaryce co roku spada, ale nadal wynosi zaledwie kilka procent. Trzeba więc uważać na nastoletnie gangi, kieszonkowców, handlarzy narkotyków.
 • Nie otrzymujemy numerów domów ani numerów przedmiotów, odwiedzając miasta w Kostaryce. Bo ich tam nie ma. Wszystkie adresy są podane po opisie budynku. Szukając czegoś, idąc za przykładem miejscowego, szliśmy w prawo lub w lewo od kościoła. Ponieważ wszystkie kościoły katolickie są budowane na zachodzie miasta. Około 70% ludności to katolicy. Około 30% to także protestanci.
 • Jako piesi na ulicach Kostaryki mamy bezwzględne pierwszeństwo. Kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym.
 • Kiedy chcemy odwiedzić Kostarykę, niestety jest bardzo mało bezpośrednich lotów z Europy. Najlepiej najpierw polecieć do Panamy, a potem drogą lądową do Kostaryki.
 • Nocleg warto rezerwować wcześniej przez portal rezerwacyjny, bo to gwarantuje komfort wyjazdu. I nie musisz szukać schronienia w ostatniej chwili zapadnięcia zmroku. Ceny za noc zaczynają się od 10 dolarów.

You May Also Like

More From Author