15 lipca 2020

Kontenery morskie i wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć

By hsn4

Prowadząc własną firmę zajmującą się handlem naturalnym jest, że chcemy ją rozwijać i stale usprawniać – przede wszystkim pod względem logistycznym. Podczas gdy sprowadzanie przedmiotów zza oceanu w standardowy sposób (za pośrednictwem linii lotniczych) sprawdza się w przypadku małej ilości zamówień oraz bardzo cierpliwych klientów, może okazać się niewystarczalne przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na nie https://ecocontainers.com/58-podwyzszany. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad czymś takim, jak kontenery morskie, transport którymi (oraz wszelkie zalety płynące z niego) poruszymy w tym artykule.

Czym jest kontener morski?

Kontener morski nie jest czymś nowym. Wykorzystywane są bowiem już od początku XX wieku, a my możemy je kojarzyć chociażby ze starych filmów sensacyjnych z fragmentami akcji osadzonymi w portach https://www.balticon.pl/mapa/. Same w sobie można określić ogromnymi metalowymi pojemnikami, w obrębie których możemy przechowywać różne inne rzeczy, ale i transportować je na ogromne odległości, nie tylko drogą morską. Na przestrzeni lat transport za ich pośrednictwem stawał się coraz szybszy, tańszy i efektywniejszy – nic więc dziwnego, że współcześnie sięga się po nie coraz chętniej. 

Kontenery morskie, transport którymi stale nabiera popularności, występują w bardzo wielu rodzajach, różniących się przede wszystkim wielkością (zazwyczaj liczoną w stopach) oraz pojemnością (liczoną w europaletach), ale też niektórymi funkcjami. Istnieją na przykład kontenery chłodnicze, w których przewozić można produkty konieczne do przechowywania właśnie w takich warunkach.

Kontenery morskie, transport i zalety

Jeżeli chodzi o kontenery morskie, transport nimi może – i jest – opłacalny, ale pod jednym warunkiem. Musimy wykorzystywać w pełni ich potencjał – dopiero przy załadowaniu ich do pełna możemy spotkać się z prawdziwymi oszczędnościami oraz odczuć zmianę w obranych procesach logistycznych. Do głównych zalet kontenerów, które z pewnością odczujemy, należą:

  • olbrzymia pojemność – w jednym kontenerze morskim, niezależnie od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy, możemy zmieścić bardzo dużo – o wiele więcej, niż chociażby w samolocie (który posiada zresztą swoje limity, zwłaszcza gabarytowe);
  • elastyczność odnośnie ładunku – tylko od nas zależy, co znajdzie się we wnętrzu naszego kontenera morskiego (tak długo, jak będziemy uprawnieni do przewożenia tego, oczywiście). Możemy więc wypełnić go tak zwaną drobnicą, a zatem przedmiotami o niewielkich gabarytach, albo umiejscowić w nich jedną rzecz o ogromnych gabarytach (na przykład samochód). Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć te dwie rzeczy, a samochód i jego otoczenie w bezpieczny sposób wyładować drobnicą. Tak długo, jak zmieścimy się w obrębie kontenera, będziemy bezpieczni;
  • uniwersalność – choć kontenery morskie z samej swojej nazwy służą transportowi morskiemu, a zatem są transportowane z portu wyjściowego do portu docelowego, są też uniwersalne – posiadają specjalne uchwyty i mocowania, dzięki którym mogą zostać przeniesione chociażby na grzbiet ciężarówki i przetransportowane dalej drogą lądową, na przykład do magazynu, w którym chcielibyśmy, by się znalazły https://ecocontainers.com/26-open-top. Ta uniwersalność to wygoda i oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy;
  • terminowe przybywanie na czas – wysyłając przedmiot z zagranicy drogą lotniczą nigdy nie wiemy, kiedy pojawi się on na miejscu – zwłaszcza jeśli korzystamy z usług standardowych przewoźników, którzy w zwyczaju mają zawodzenie. Transport za pośrednictwem kontenerów morskich nie jest może najszybszy (bo i statki do takowych nie należą), ale jest zawsze terminowy. W biznesie to właśnie to ma największe znaczenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie rozplanować sprzedaż przedmiotów, zanim te tak właściwie do nas dotrą, wiedząc, że będą u nas na czas, zgodnie z naszymi obietnicami złożonymi ich nabywcom;
  • możliwość zarobienia – wspomnieliśmy już o tym, że kontenery morskie, transport którymi opisujemy, są świetnym rozwiązaniem na zoptymalizowanie kosztów logistycznych. Jak się jednak okazuje, potrafią być również środkiem do zarobku. Nie każdy jest bowiem w stanie wypełnić je w całości – istnieje jednak wiele firm, które chcą sprowadzić spore ilości przedmiotów (chociażby z Chin), a nie opłaca im się ani korzystać z samolotu, ani kupować kontenera. Takim firmom zawsze możemy użyczyć nieco miejsca w naszym własnym, pobierając od nich stosowne wynagrodzenie. Tylko od nas i naszej umowy zależeć będzie, ile na tym zyskamy – na pewno będziemy w stanie pozyskać partnera biznesowego, co z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój naszej firmy.

Podsumowanie

Kontenery morskie, transport którymi opisaliśmy w naszym poradniku stanowią świetną opcję dla średnich i dużych, ale i małych, ale szybko rozwijających się firm. Pozwalają przewozić przedmioty w ilościach i gabarytach niemożliwych do przewożenia jakimikolwiek innymi środkami transportu. Zanim jednak po nie sięgniemy, określmy dokładnie nasze oczekiwania oraz sprawdźmy, czy rzeczywiście wykorzystamy pełen ich potencjał https://www.balticon.pl/wynajem-kontenerow-morskich/. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że będą one dla nas rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale i opłacalnym.