Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

5 min read

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej? Wielogodzinne praktyki, możliwość uczestnictwa w najbardziej prestiżowych koncertach, a może żmudne przyswajanie wiedzy z zakresu historii muzyki? O szkołach muzycznych w społeczeństwie mówimy niewiele, dlatego przez lata wokół nich narosło sporo mitów. Jak naprawdę wygląda proces nauczania w szkole muzycznej? 

Szkoła dzienna a szkoła popołudniowa

Na początek musimy sobie uświadomić, że istnieją dwa rodzaje szkół muzycznych. Pierwsze z nich to tak zwane szkoły dzienne – podstawówki czy szkoły średnie, w których uczą się młodzi ludzie. Z jednej strony zdobywają umiejętności z zakresu gry na wybranym instrumencie, z drugiej strony zdobywają wiedzę, którą powinni przyswoić na danym etapie nauki.

Drugie z nich to szkoły popołudniowe, do których można uczęszczać w ramach zajęć dodatkowych. Kierują one swoją ofertę zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, niemniej jednak zdecydowanie częściej na naukę decydują się właśnie młode osoby. Nauka w szkole dziennej jest obligatoryjna – uczęszcza się do niej na normalnych zasadach, tak jak w przypadku każdej podstawówki czy liceum. Tymczasem nauka w szkole popołudniowej jest fakultatywna, co oznacza, że w każdej chwili można z niej zrezygnować.

Jak wygląda proces nauczania w podstawówkach i liceach muzycznych?

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?
Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

W podstawówkach oraz liceach muzycznych nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że przyszli uczniowie muszą przejść specjalny proces rekrutacji. Zazwyczaj przyjmowane są osoby, które potrafią grać na jakimś instrumencie bądź mają zdolności artystyczne, ukierunkowane głównie na muzykę.

Zanim zapiszemy dziecko do szkoły muzycznej np. Artyz w Warszawie https://artyz.pl/warszawa/, musimy uświadomić sobie, że nauka tam przebiega niejako dwutorowo. Z jednej strony dziecko uczy się w normalnym toku, tak jak w każdej podstawówce czy w szkole średniej. Niemniej jednak zajęć w planie lekcji jest znacznie więcej, gdyż młodzi ludzie zdobywają również wiedzę z zakresu muzyki.

Program nauczania jest dostosowany do wieku uczniów, lecz przede wszystkim nastawiony na praktykę. Dzieci uczą się grać na instrumentach, biorą także udział w ogólnorozwojowych zajęciach muzycznych. W tego typu szkołach większy nacisk kładzie się również na naukę historii muzyki czy w ogóle teorii muzyki. Jednocześnie uczniowie muszą zaliczać wszystkie przedmioty, które znajdują się w normalnym programie nauczania. Oceniani są zgodnie z ogólnymi wymogami, natomiast niezaliczenie jakiegokolwiek przedmiotu powoduje nie otrzymanie promocji do kolejnej klasy.

Jak wygląda nauka w popołudniowej szkole muzycznej?

Lekcje w popołudniowej szkole muzycznej przyjmują formę zajęć dodatkowych. Oznacza to, że uczęszczają na nie uczniowie, którzy zgłoszą taką chęć. Popołudniowe szkoły muzyczne także prowadzą rekrutację, jednak zdecydowanie łatwiej się do nich dostać. Oferta niektórych z nich skierowana jest także do młodzieży czy osób dorosłych. W popołudniowych szkołach muzycznych uczniowie biorą udział wyłącznie w lekcjach z zakresu gry na instrumencie czy ogólnorozwojowych muzycznych. Nie uczęszczają oni na zwykłe lekcje, które odbywają się w szkołach.

Dzieci, które biorą udział w zajęciach, obligatoryjnie muszą uczęszczać do zwykłej szkoły – podstawówki czy liceum. Jak się okazuje, np. nauka śpiewu https://artyz.pl/nauka-spiewu-poznan/ w popołudniowej szkole muzycznej jest bardzo efektywna, jednak wymaga od uczniów większego zaangażowania. W szkołach dziennych lekcje muzyki przeplatane są z normalnymi lekcjami, zatem uczniom zdecydowanie łatwiej na nie uczęszczać. Inaczej jest w przypadku zajęć dodatkowych, które mają miejsce już po zwykłych lekcjach.

Czy warto zapisać dziecko do szkoły muzycznej?

Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dziecko nauczyło się grać na instrumencie, muszą podjąć decyzję o zapisaniu go do szkoły muzycznej dosyć wcześnie, bo jeszcze przed 7. urodzinami. Zakładając, że pociecha przejdzie etap rekrutacji, musimy pamiętać, że później czeka ją sporo pracy, aby osiągnąć sukces. Warto zapisać dziecko do szkoły muzycznej, jeśli przejawia podobne zainteresowania i chce się rozwijać w tej dziedzinie. Pamiętajmy, że to dziecko będzie uczęszczać na zajęcia, poświęcać praktykowaniu swój wolny czas i energię, zatem musi całym sobą zaangażować się w proces dydaktyczny.

Innym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do szkoły popołudniowej, w ramach zajęć dodatkowych. Oczywiście, to także poważna i wymagająca decyzja, jednak daje większe możliwości rezygnacji, jeśli pociecha stwierdzi, że muzyka to jednak nie to. Czasami wśród rodziców pojawiają się wątpliwości odnośnie poziomu nauczania zwykłych przedmiotów w szkołach muzycznych. Tutaj jednak trudno generalizować – każda placówka cieszy się nieco inną renomą, zatem musimy sprawdzić jaki poziom jest w tej, do której planujemy zapisać dziecko.

Pamiętajmy, że szkoły muzyczne dzienne zobowiązane są realizować program nauczania na normalnych zasadach. Dzięki temu dziecko może później pójść na studia czy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią dla siebie szkołę średnią. Daje to sporo możliwości – z jednej strony dziecko może postawić na karierę muzyczną, z drugiej strony zdobyć inny zawód. 

Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach
Mieszka I 62
71-011 Szczecin
882077000
www.artyz.pl

You May Also Like

More From Author