Jak wybrać najlepszą pościel dla dzieci?

5 min read

Jak wybrać najlepszą pościel dla dzieci? Wybór najlepszej pościeli dla dzieci nigdy nie jest prosty! To nie tylko dopasowanie tkaniny do wieku dziecka, jego uczuleń i alergii, ale również poczucia estetyki i potrzeb kolorystycznych. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Pościel dopasowana do wieku dziecka

Najważniejszym punktem, jaki trzeba wziąć pod uwagę kupując pościel dla dzieci jest jej dopasowanie do wieku malucha. Zupełnie inne potrzeby, co do ciepła i materiału na pościel mają noworodki, a inne dzieci już kilkuletnie. Im dziecko młodsze tym ważniejsze jest dobranie dla niego pościeli maksymalnie naturalnej, takiej, która nie będzie wywoływała podrażnień przy kontakcie z wrażliwą skórą niemowlęcia. Tego rodzaju pościel musi być również stosunkowo lekka, ponieważ duże znaczenie ma to, żeby noworodków nadmiernie nie przegrzewać i nie doprowadzać do sytuacji, w której dziecko jest dosłownie przygniatane pościelą. Swoboda ruchów i możliwość machania nóżkami i rączkami nawet podczas bycia przykrytym jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju pociechy. Dzieci starsze, które nabrały już odporności mogą swobodnie spać w pościeli o niższych parametrach i standardach, chyba, że rodzic już wie, że jego skóra nadal wymaga doboru wysokiej jakości tkanin. Pościel dla dzieci powinna również wyróżniać się odpowiednimi certyfikatami jakości, o których informację można znaleźć m.in na doszytych do nich metkach lub w opisach sklepów internetowych.

Czym wyróżniają się materiały pościeli dziecięcej?

Jak wybrać najlepszą pościel dla dzieci?
Jak wybrać najlepszą pościel dla dzieci?

Bez względu na to, jaką pościel dla dzieci się wybiera, należy upewnić się, co do posiadania przez daną tkaninę kilku konkretnych cech. Wśród nich są: naturalność, higroskopijność, optymalne przewodzenie ciepła i brak substancji podrażniających. Naturalność odpowiada za komfort użytkowania pościeli nawet przez młodsze dzieci, a higroskopijność sprawia, że pociechy mają większy kłopot z poceniem się, nie budzą się rano całe mokre. Pościel z materiału higroskopijnego doskonale wchłania wodę i odprowadza wilgoć z dala od ciała dziecka. Kolejnym elementem jest przewodzenie ciepła: pościel musi zarówno ocieplać w zimne noce, jak i nie prowadzić do przepocenia się dziecka podczas wieczorów wyjątkowo gorących. Poza tymi typowo technicznymi kwestiami dobrze jest zwrócić uwagę na miękkość materiału kupionego na pościel. Większość dzieci będzie lubiła pościele bawełniane, gładkie i naturalne, ale już niekoniecznie te, które są śliskie lub szorstkie. Młody organizm ma pod tym względem zupełnie inne potrzeby, dlatego nie warto kupować dla dziecka takiej samej pościeli, jak dla siebie samego. Zły dobór tkaniny może zaowocować problemami z zaśnięciem, drapaniem się dziecka czy przerywanym snem połączonym z charakterystycznym zrzucaniem z siebie pościeli.

Uwaga na alergie, czyli co dla pociechy o wrażliwej skórze?

Rodzice dzieci, których skóra jest skłonna do podrażnień powinni zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybierana przez nich pościel dla dzieci posiada certyfikaty instytucji sprawdzających tkaniny właśnie pod kątem uczulania. Może to być np. znajdujący się na pościeli znaczek firmy OEKO Standard oraz loga innych laboratoriów testujących materiały. Warto wiedzieć, że alergie u dzieci są bardzo częste w początkowym etapie ich życia, a z czasem słabną, dlatego pierwsza pościel niemal obowiązkowo powinna być antyalergiczna i posiadać wszelkie certyfikaty takiej produkcji.

Kolory mają znaczenie!

Ostatnim czynnikiem, o który warto zadbać wybierając pościel dla dzieci jest ich kolorystyka. Nie jest to zdecydowanie najważniejszy element i powinien być raczej dodatkiem, który wieńczy wybór, niż rzeczą podstawową. Przy wyborze koloru pościeli dziecięcej dobrze jest zorientować się najpierw czego oczekuje nasze dziecko. Te maluchy, które jeszcze nie potrafią mówić zgodzą się bez marudzenia na każdy kolor, za to prawdziwe wyzwanie zaczyna się w przypadku dzieci kilkuletnich. Tutaj warto zastanowić się nad tym, jaki temperament ma dziecko i w związku z tym, jakie barwy lepiej do niego przemówią. Dzieci bardzo energiczne, których wszędzie jest pełno, z pewnością docenią żywą, intensywną kolorystykę pościeli. Mogą to być czerwienie, mocne błękity, kolory żółte i pomarańczowe – zarówno gładkie, jak i komponowane z figur geometrycznych lub bajkowych postaci. Innym przypadkiem są dzieci delikatne, ciche i grzeczne. Do nich zdecydowanie lepiej przemówią kolory pastelowe. Do chętnie wybieranych barw dla niższego temperamentu można zaliczyć pościele miodowe, błękitne, delikatnie pomarańczowe, zielone, ze szczególnym zaznaczeniem ich subtelnej intensywności. Tak dobrana kolorystyka sprawi, że dzieci będzie chętnie układało się w łóżku, w którym pościel jest zgodna z jego energią.

Wszystkie wymienione wyżej elementy są niezwykle ważne. Przy samodzielnym wyborze pierwszej pościeli dla dziecka zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę zachowując tu odpowiednią skalę ważności. Dzięki temu pościel otulająca malucha w nocy będzie nie tylko wizualnie ładna i zachęcająca do położenia się spać, ale i bezpieczna dla zdrowia dziecka i gwarantująca mu optymalny sen.

You May Also Like

More From Author