Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

5 min read

Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy – czy prowadzisz własną działalność gospodarczą i potrzebujesz środków na jej rozwój? Poniżej w pigułce przedstawimy Ci odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczącego tego, jak możesz pozyskać dotację z Unii Europejskiej.

Czym jest dotacja?

Dotacja jest to bezzwrotna pomoc finansowa, którą możesz otrzymać ze środków unijnych na określony cel. Ważne jest to, aby cel był zgodny z wytycznymi. Otrzymasz dotację po przygotowaniu projektu składającego się z: wniosku, oferty oraz biznesplanu pod warunkiem, że będzie on odpowiadał celom i potrzebom, które są zdefiniowane w wytycznych. Pieniądze w ramach dotacji są przyznawane w organizowanych naborach. Po upływie terminu i zakończeniu naboru , zostaje powołana komisja, która ocenia projekt i przyznaje pieniądze albo odrzuca go.

Kto może ubiegać się o dotacje ze środków unijnych?

Pomoc otrzymasz, jeśli prowadzisz mikro, małą albo średnie przedsiębiorstwo. Dotacje są przewidziane w Programach Regionalnych poszczególnych województw. Możesz wziąć udział również w Programie Inteligentny Rozwój, jak i Polska Wschodnia. Warunki pomocy są określone na stronie internetowej. Jeśli prowadzisz firmę na wsi, możesz starać się o Program Rozwoju na Obszarach Wiejskich albo w Lokalnych Grupach Działania.

Sprawdź koniecznie:

Z jakiej jeszcze pomocy możesz skorzystać?

Oprócz bezzwrotnej pomocy finansowej, możesz otrzymać także wsparcie pozadotacyjne, czyli kredyt, poręczenia oraz pożyczki. Udzielane są one przez banki, fundusze pożyczkowe oraz doręczeniowe. Porównując je z produktami bankowymi, ich warunki są bardziej preferencyjne. Możesz otrzymać dłuższy termin spłaty zobowiązania albo skorzystać z niższego oprocentowania. Mimo że będziesz musiał zwrócić pieniądze, otrzymasz je łatwiej niż w banku.

Na jaki cel możesz przeznaczyć pieniądze z dotacji?

Fundusze możesz przeznaczyć na: termomodernizację budynków firmy, przebudować linie produkcyjne, wprowadzić energooszczędną technologię, zamontować panele słoneczne, fotowoltaiczne albo zmodernizować ogrzewanie, klimatyzację czy też wentylację.  Pieniądze otrzymasz również, jeśli chcesz przygotować portal e-usługowy, wprowadzić rozwiązania B2B w firmie albo chcesz rozbudować siedzibę firmy. Możliwości na jakie, możesz otrzymać pieniądze jest naprawdę wiele, wszystko zależy od tego, jakie masz potrzeby.

Czy możesz starać się o pieniądze, jeśli prowadzisz działalność za granicą?

Finansowanie możesz także pozyskać, jeśli prowadzisz działalność poza terenem naszego kraju. Pieniądze możesz otrzymać z Programu Regionalnego albo Polska Wschodnia. Jednak najpierw musisz przygotować strategię firmy za granicą, czyli określić jej model biznesowy.

Jak przebiega proces przyznawania pieniędzy unijnych?

Dotacje unijne - jak pozyskać środki dla firmy
Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Proces starania się o dotację unijną składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku określ cel, na jaki chcesz przeznaczyć pieniądze. Wyznacz dziedzinę, w której chcesz rozwijać firmę albo rozwijać siebie. Zastanów się nad zakresem czasowym i przestrzennym oraz to, gdzie ma być zrealizowany program.  Następnie poszukaj programu, który będzie odpowiadał na Twoje potrzeby. Dopasuj go tak, aby działanie w jego ramach sprostało Twoim oczekiwaniom i przyczyniło się do osiągnięcia założonego celu. Kolejnym etapem starania się o dotację unijną jest znalezienie konkursu. Na tym etapie zorientuj się, kiedy rozpoczyna się i kończy termin składania wniosku, zapoznaj się z wymogami. Pamiętaj, że szukając ogłoszenia o konkursie, musisz wziąć pod uwagę teren, na którym prowadzisz firmę. Złóż wniosek, wypełnij wszystkie najważniejsze dokumenty, które są wymagane. Każdy wniosek ma wzór oraz dołączona jest do niego instrukcja wypełnienia. Skorzystaj z instrukcji w szczególności, gdy wypełniasz wniosek po raz pierwszy. Jeśli samodzielnie nie potrafisz wypełnić wniosku, wtedy skorzystaj z usług firmy, która zajmuje się tym. Kiedy złożysz wniosek, czekaj na jego ocenę. Maksymalny czas jego ocenienia wynosi do trzech miesięcy. Po otrzymaniu dotacji, będziesz zobowiązany do podpisania umowy. W dokumencie znajdziesz informacje na temat obowiązków oraz uprawnień, plan realizacji budżetu oraz szczegóły rozliczenia. Dotację będziesz mógł wypłacić w formie refundacji. Oznacza to, że musisz złożyć wniosek wraz z fakturami, które będą stanowiły potwierdzenie poniesionych kosztów.

Kiedy jeszcze możesz otrzymać pieniądze?

Dotację ze środków unijnych możesz otrzymać również, kiedy planujesz rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pieniądze możesz pozyskać wtedy w Powiatowym Urzędzie Pracy. Mimo że kwota jest niższa i co roku zmienia się, to jednak wniosek jest o wiele prostszy do wypełnienia niż w przypadku starania się o pieniądze na rozwój firmy.

Ile może wynosić dofinansowanie unijne?

Dofinansowanie z Unii na rozwój działalności gospodarczej może wynosić nawet do 85% wysokości kosztów całego projektu. Jednak wysokość kwoty zależy od miejsca, w którym ma zostać zrealizowana inwestycja oraz wielkość firmy. Pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej umożliwi Ci rozwój działalności gospodarczej w obszarze, który jest dla Ciebie ważny.

You May Also Like

More From Author