Doradzamy jak sprzedać mieszkanie – dokładny poradnik

5 min read

Doradzamy jak sprzedać mieszkanie – dokładny poradnik – każdy, kto kiedykolwiek decydował się na sprzedaż nieruchomości, doskonale wie o tym, z jak wieloma formalnościami oraz problemami się to wiąże. Konieczne jest przejście przez całą masę skomplikowanych etapów, aby móc z sukcesem sprzedać nieruchomość. Osoby wytrwałe, które chcą sprzedać nieruchomość, powinny przeczytać przygotowany przez nas artykuł. Tłumaczymy w nim wszystkie najważniejsze informacje, o których powinny wiedzieć wszystkie osoby chcące kiedykolwiek sprzedać swoje mieszkanie bądź dom. 

Sprzedaż mieszkania  – jak się za to zabrać? 

Nasz poradnik zawiera szereg podstawowych wskazówek, którymi koniecznie należy kierować się, aby z sukcesem sprzedać swoją nieruchomość. Warto wiedzieć, że zanim w ogóle będziemy myśleli o sprzedawaniu swojej nieruchomości, w pierwszej kolejności trzeba byłoby odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Są one następujące:

  • Z jakiego powodu decyduję się na sprzedaż nieruchomości oraz co tak naprawdę jest w obszarze moich zainteresowań? Chcę się wzbogacić, szybko pozbyć się mieszkania, czy może coś jeszcze innego? Od tego, jaki mamy cel, powinny zależeć wszystkie inne podejmowane później działania.
  • Wolę sprzedać mieszkanie osobie finansującej zakup z kredytu czy też z gotówki własnej? Warto wiedzieć, że ta decyzja bardzo mocno wpływa na czas zrealizowania całej transakcji sprzedaży. W niektórych przypadkach realizacja transakcji może opóźnić się nawet o 2-3 miesiące, jednak skraca czas poszukiwania kupca. Oczywiste jest to, że mało kto może od ręki pozwolić sobie na zakup mieszkania, dlatego znalezienie osoby, która sfinansuje zakup z kredytu, jest o wiele prostsze.
  • Jak szybko mogę opuścić sprzedawaną nieruchomość? Ta kwestia także jest niezwykle istotna. W wystawianym ogłoszenia należy zakomunikować, jaki będzie dokładny czas przekazania nieruchomości. Bardzo wielu kupującym zależy na tym, aby wprowadzić się do mieszkania jak najszybciej, najlepiej od razu po jego zakupie. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki temu szanse na znalezienie kupca będą znacznie większe. 

Jak sprzedać mieszkanie – poprawność dokumentacji to podstawa

Po pierwszym etapie trzeba także zająć się tym, aby zweryfikować poprawność dokumentacji. Jest to podstawowy obszar, który zawsze należy brać pod uwagę, gdy decydujemy się na sprzedaż nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na wystawienie swojego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości, trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z dokumentem nabycia prawa do nieruchomości. Zalecamy, aby przeczytać go w sposób uważny oraz zweryfikować, jakie są konsekwencje w trakcie sprzedaży.
Trzeba także zweryfikować, czy w ogóle możemy przystąpić do procesu sprzedaży. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasami zdarza się, że należąca do nas nieruchomość posiada kilku współwłaścicieli bądź nie przeprowadzono jeszcze w pełni postępowania spadkowego. Inna sytuacja to ustanowiona służebność, na przykład osobista bądź umowa dożywocia lub nie wymeldowana osoba w danej nieruchomości. Często sam właściciel może nie pamiętać o wielu z pozoru nieważnych informacjach, które w praktyce mogą mieć ogromny wpływ na powodzenie (bądź nie) całej transakcji sprzedaży nieruchomości. 

Kolejna rzecz przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości, to upewnienie się, czy w związku z taką transakcją nie będziemy zmuszeni do poniesienia kosztów związanych z uzyskaniem dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania. W chwili obecnej w naszym kraju funkcjonują tak zwane trzy progi podatkowe, które wpływają na sposób naliczania podatku dochodowego. To, czy zapłacimy podatek dochodowy, uzależnione jest od czasu, w którym nabyliśmy oraz sprzedajemy swoją nieruchomość oraz oczywiście za jaką cenę. Istotne jest także to, na co przeznaczymy pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości. 

Następna kwestia to dokładne sprawdzenie stanu technicznego mieszkania. W przypadku, gdy już po zawarciu transakcji okaże się, że zatailiśmy pewne wady mieszkania, kupujący może wymagać od nas naprawienia tego typu szkód. W tym przypadku obowiązuje zasada rękojmi za wady w danej rzeczy. 

Jak sprzedać mieszkanie – analiza rynku oraz oszacowanie ceny za sprzedaż nieruchomości

Jak sprzedać mieszkanie
Jak sprzedać mieszkanie

Zanim przygotujemy ogłoszenie oraz określimy dokładną cenę za sprzedaż nieruchomości, powinniśmy w dokładny sposób zbadać rynek nieruchomości w naszej okolicy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, ile ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości znajduje się na najpopularniejszych portalach oraz w jakich cenach są one oferowane. Jaka ich część jest podobna do naszej nieruchomości pod względem oferowanego standardu, metrażu, lokalizacji i wielu innych istotnych czynników. Warto też zweryfikować, jak mocno pozycjonowane są tego typu oferty, aby uzyskać bardziej szczegółową wiedzę odnośnie tego, jaki budżet reklamowy będzie trzeba ponieść. 

Najważniejszym etapem jest oczywiście określenie ceny za sprzedaż nieruchomości. W tym momencie dochodzi oczywiście do klasycznego konfliktu interesów. Wycena sprzedającego jest bardzo subiektywna, co w wielu przypadkach sprawia, że kupujący mają wrażenie, iż ceny podawane przez sprzedawców są znacznie zawyżone. 

Zobacz także nieruchomości na Sardynii -na https://sardynianieruchomosci.pl/

You May Also Like

More From Author