Dlaczego uzależnienia są groźne. Czasy pandemii odcisnęły swoje piętno niemal na każdym z nas. Psychologowie już teraz alarmują, że długotrwała izolacja społeczna sprzyja wszelkiego rodzaju problemom psychicznym. Coraz częściej wśród pacjentów centrów psychoterapii, można spotkać osoby cierpiące na uzależnienia, fobie społeczne czy depresję. Dlaczego problemy psychiczne oraz uzależnienia są tak niebezpieczne? postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w poniższym artykule.
Rodzaje uzależnień
Współczesne społeczeństwo jest bardzo narażone na wiele niekorzystnych czynników. Oprócz stresu, złych nawyków żywieniowych czy problemów fizycznych dochodzi do coraz większej ilości uzależnień. Ośrodki terapii przeżywają aktualnie prawdziwe oblężenie, a ilości nowych przypadków uzależnień każdego miesiąca rosną. Do najpopularniejszych uzależnień należą tutaj:
- pracoholizm
- alkoholizm
- seksoholizm
- uzależnienie od hazardu
Co roku w Polsce stwierdza się kilku procentowy wzrost tego typu schorzeń, co oznacza że za parę lat co druga dorosła osoba w naszym państwie będzie się borykała z jakąś formą uzależnienia. Jest to prawdziwa katastrofa ! Jeżeli stwierdziliśmy u siebie jedno z powyższych schorzeń udajmy się jak najszybciej do pobliskiego centrum psychoterapii. Zaniedbanie własnego zdrowia psychicznego oraz ignorowanie wszelkich sygnałów świadczących o naszym uzależnieniu może mieć katastrofalne skutki.
Codzienne życie chorej osoby
Osoba dotknięta przez uzależnienia każdego dnia rozpoczyna swoistą walkę z samym sobą. Poprzez swoje destrukcyjne nawyki osoba cierpiąca na uzależnienia ma bardzo duże problemy pojawiające się każdego dnia. Pomijając wszystkie aspekty towarzyszące uzależnieniu takie jak: bezsenne noce, nerwice, natrętne myśli czy próby samobójcze, osoba ta jak najszybciej powinna zasięgnąć rady w najbliższym ośrodku terapii. Osoby uzależnione mają wielkie problemy, które dotykają niemal wszystkich sfer ich życia.
Przykładowo osoba uzależniona od pracy, będzie miała potężne trudności z utrzymaniem dobrych relacji w związku czy rodzinie. Seksoholik nie będzie w stanie stworzyć udanego związku, a człowiek uzależniony od hazardu przepuści wszystkie swoje oszczędności. Tego typu zaburzenia w dłuższej perspektywie czasowej wprowadzają w życiu osób uzależnionych jak i ich bliskich jedynie chaos i ból. Co więcej psychologowie coraz częściej zwracają uwagę na fakt, że najcięższą rzeczą jest przyznanie się osoby uzależnionej przed samym sobą o istniejącym problemie. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ osoby uzależnione mogą tkwić całymi latami w uzależnieniu nie zdając sobie z tego sprawy.
Nieleczone uzależnienie może w dłuższej perspektywie czasowej prowadzić do tragedii. Dość często czy to w mediach czy wśród lokalnej społeczności usłyszeć można historię o samobójstwie czy morderstwie wynikającym z uzależnienia. Zanim więc będzie za późno osoba cierpiąca na uzależnienie powinna szukać pomocy w jednym z wielu ośrodków terapii uzależnień. To tutaj doświadczeni specjaliści będą w stanie z powrotem naprostować nasze życie.
Udanie się na terapię
Zapisanie się samodzielne lub przez osoby bliskie na terapię jest już ważnym krokiem. Duża część terapii uzależnień, zaczyna się od wywiadu z psychologiem. Następną fazę stanowią tutaj zajęcia grupowe, na których to osoba chora pozna podobne osoby borykające się z problemami uzależnień. Ważnym postanowieniem osoby chorej powinno być konsekwentne uczęszczanie na terapię oraz regularne poznawanie historii innych uczestników psychoterapii. Zaprzestanie uczestnictwa w zajęcia będzie oznaczało dla osoby chorej wykonanie dużego kroku w tył. Oznaczać również może że dawne problemy znów staną się aktualne. Co więcej, zaprzestanie terapii spowoduje dalsze cierpienie i brak kontroli nad uzależnieniem.
Ośrodki terapii uzależnień, bardzo często zwracają uwagę na istotną kwestię wsparcia osób najbliższych. To dzięki nim osoba chora będzie odnajdywała w sobie siłę do zwalczenia uzależnienia. W przypadku wsparcia dzieci, osoba chora będzie miała często przeświadczenie, że to z myślą o nich warto jest rozpocząć leczenie uzależnienia.
Niestety ale terapię dla osób uzależnionych, będą z każdym rokiem coraz popularniejsze. Pandemia miała na nas wszystkich fatalny wpływ, a długotrwałe zamknięcie mogło jedynie pogłębić lub pobudzić na nowo uśpione uzależniania.
Początek nowego życia
Zerwanie z każdym szkodliwym nałogiem czy uzależnieniem jest długotrwałym procesem. Osoby uzależnione powinny do całej terapii podejść jak do podróży lub drogi jaką należy przebyć by znaleźć się u celu. Jest nim ponowne odzyskanie kontroli nad własnym życiem, ale także życiem naszym bliskich. Zaledwie roczna terapia odwykowa, jest w stanie zdziałać niesamowite efekty. Udanie się do psychologa czy na zajęcia psychoterapii niekoniecznie oznacza że jest z nami “coś nie tak”. Niemal każdego w życiu spotyka gorszy okres, kiedy to możemy być podatni na wszelkie destrukcyjne nawyki czy zły wpływ otoczenia. Nie bójmy się więc sięgnąć po pomoc specjalistów. Odzyskamy dzięki temu wolność i radość z życia.